zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 85x

Tropické keře : Magnoliopsida / Malpighiales / Euphorbiaceae

Baliospermum

Roste v Indii, Indonésii, Malajsii, Myanmaru, Thajsku a Vietnamu v podobě keře nebo polokeře. Listy jsou střídavé, jednoduché, zpravidla dlouze řapíkaté, na bázi nebo vrcholu se 2mi žlázami. Kvete dvoudomými (i jednodomými) květy v úžlabních latách, samčí květenství je bohaté, samičí chudé (vzácně se objevují samičí květy na bázi samčího), samčí květy mají 4 - 5 kališních lístků bez korunních a mají 10 - 20 nebo i více tyčinek, samičí květy mají 5 - 6 kališních lístků. Plodem je tobolka.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Baliospermum angustifolium

Roste v Číně v podobě keře. Dorůstá výšky 3 - 4m. Větve jsou v mládí rezavohnědě plstnaté. Listy jsou úzké, kopinaté až eliptické, zašpičatělé až ocasovité, asymetricky žláznatě pilovité, oboustranně v mládí ochlupené, dlouhé 12 - 18cm, široké 2,5 - 3,5cm, báze protáhlá, žilnatinu tvoří 6 - 7 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 4,5cm. Samčí květenství je úzce kyticovité, velikosti 1 - 1,2cm, květy mají 1 - 3mm stopku, 5 kališních lístků délky 1mm a 10 - 15 tyčinek.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Baliospermum bilobatum

Roste v Číně v podobě opadavého keře nebo stromu. Dorůstá výšky 1 - 6m. Větve jsou v mládí hustě žlutohnědě plstnaté. Listy jsou papírové nebo mírně kožovité, vejčité, eliptické nebo mírně kopinaté, zašpičatělé (i ocasovité), asymetricky drsně pilovité, oboustranně v mládí žlutohnědě ochlupené, dlouhé 8 - 18cm, široké 3 - 11cm, báze klínovitá až zakulacená, žilnatinu tvoří 7 - 8 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 10cm. Květenství je ochlupené, samčí latnaté, dlouhé 7 - 21cm, listeny malé, 3úhlé, dlouhé 1mm, 5 - 6 kališních lístků délky 1 - 2mm s 16 - 20ti tyčinkami, samičí květenství hroznovité nebo latnaté, dlouhé 3 - 5cm, listeny dlouhé 2 - 5mm a 5 - 7 kališních lístků. Plodem je prakticky kulatá hustě ochlupená tobolka obsahující vejčitá semena průměru 3 - 4mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Baliospermum calycinum

Roste v Bhútánu, Indii, Číně a Thajsku v podobě keře. Dorůstá výšky 1,5 - 2,5 (i 3)m. Větve jsou v mládí ochlupené. Listy jsou vejčitěeliptické až podlouhlé, ocasovité, řidčeji pilovité, dlouhé (10 -) 11 - 15 (i 19)cm, široké (3,5 -) 4,5 - 8 (i 8,5)cm, báze zúžená, klínovitá, zakulacená, žilnatinu tvoří 6 - 8 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 3 - 9cm. Květy dvoudomé (i jednodomé), samčí laty úzké, dlouhé 3 - 13 (i 18)cm, široké 1 - 3cm, mají 6 - 15cm stopku a kališní lístky jsou dlouhé 2mm v počtu 5ks, 10 - 13 tyčinek, samičí květenství kratší, latnaté, někdy až několikačetné, kališní lístky kopinaté a řídce drobně ochlupené. Plodem je zploštěle kulovitá tobolka průměru 0,8 - 1cm a obsahuje eliptická semena velikosti 5mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. calycinum var. corymbiferum, B. calycinum var. effusum, B. calycinum var. siamense, B. corymbiferum, B. effusum, B. siamense

Baliospermum solanifolium

Roste v Číně, Himálaji, Indii až po Indonésii v podobě keře. Dorůstá výšky 1 - 3m. Větve jsou v mládí zelené a ochlupené. Listy jsou eliptické, obkopinaté až široce vejčité, špičaté nebo tupé, prakticky celokrajné nebo řídce drobně pilovité až mělce laločnaté, obě strany mohou být ochlupené, dlouhé (2 -) 5 - 11 (i 20)cm, široké 1 - 6 (i 15)cm, báze zakulacená až klínovitá a řapíky dlouhé 1 - 8cm. Květy jednodomé, úžlabní, seskupené v latách délky 2 - 7 (i 10)cm, samčí mají 3 - 8mm stopku, 5 kališních lístků, 17 tyčinek, samičí vyrůstají po 1 - 3ks na bázi samčího a mají 5 kališních lístků. Plodem je prakticky kulatá tobolka průměru 0,8 - 1cm a obsahuje eliptická šedohnědá semena délky 7mm a šířky 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: B. angulare, B. axillare, B. indicum, B. montanum, B. moritzianum, B. pendulinum, B. polyandrum, B. raziana, Croton polyandrus, Croton roxburghii, Croton solanifolius, Jatropha montana, Ricinus montanus

Baliospermum yui

Roste v Číně a Myanmaru v podobě dvoudomého keře. Dorůstá výšky 1 - 2m. Palisty jsou úzce podlouhlé a dlouhé 4mm. Listy jsou vejčitě srdčité až široce vejčité, zašpičatělé až ocasovité, drobně pilovité, v mládí oboustranně řídce drobně ochlupené, dlouhé 15 - 25cm, široké 10 - 16cm, báze srdčitá (i klínovitá nebo kulatá), žilnatinu tvoří 9 - 12 párů žilek, od báze 3 - 5 žilek a řapíky jsou dlouhé 3 - 12cm. Samičí květenství úžlabní, dlouhé 12cm, listeny a listence úzce kopinaté, dlouhé 0,5 - 1,5cm, široké 1 - 2mm, stopky řídce drobně ochlupené, kališní lístky v počtu 5ks, kopinaté až mírně vejčité, dlouhé 4 - 6mm a široké 1 - 2mm. Plodem je mírně zploštělá kulovitá tobolka délky 8mm, šířky 1,1cm a obsahuje eliptická semena délky 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020