zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 140x

Tropické keře : Magnoliopsida / Malpighiales / Euphorbiaceae / Baliospermum

Baliospermum solanifolium

Roste v Číně, Himálaji, Indii až po Indonésii v podobě keře. Dorůstá výšky 1 - 3m. Větve jsou v mládí zelené a ochlupené. Listy jsou eliptické, obkopinaté až široce vejčité, špičaté nebo tupé, prakticky celokrajné nebo řídce drobně pilovité až mělce laločnaté, obě strany mohou být ochlupené, dlouhé (2 -) 5 - 11 (i 20)cm, široké 1 - 6 (i 15)cm, báze zakulacená až klínovitá a řapíky dlouhé 1 - 8cm. Květy jednodomé, úžlabní, seskupené v latách délky 2 - 7 (i 10)cm, samčí mají 3 - 8mm stopku, 5 kališních lístků, 17 tyčinek, samičí vyrůstají po 1 - 3ks na bázi samčího a mají 5 kališních lístků. Plodem je prakticky kulatá tobolka průměru 0,8 - 1cm a obsahuje eliptická šedohnědá semena délky 7mm a šířky 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: B. angulare, B. axillare, B. indicum, B. montanum, B. moritzianum, B. pendulinum, B. polyandrum, B. raziana, Croton polyandrus, Croton roxburghii, Croton solanifolius, Jatropha montana, Ricinus montanus

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Baliospermum

Roste v Indii, Indonésii, Malajsii, Myanmaru, Thajsku a Vietnamu v podobě keře nebo polokeře. Listy jsou střídavé, jednoduché, zpravidla dlouze řapíkaté, na bázi nebo vrcholu se 2mi žlázami. Kvete dvoudomými (i jednodomými) květy v úžlabních latách, samčí květenství je bohaté, samičí chudé (vzácně se objevují samičí květy na bázi samčího), samčí květy mají 4 - 5 kališních lístků bez korunních a mají 10 - 20 nebo i více tyčinek, samičí květy mají 5 - 6 kališních lístků. Plodem je tobolka.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Euphorbiaceae (Pryšcovité)

Zahrnuje asi 300 rodů a na 7500 druhů. Centra druhové diversity jsou v jihovýchodní Asii a tropické Americe. Taxonomie této čeledi je velmi složitá. Podrobnější informace v angličtině můžete zjistit na http://en.wikipedia.org/wiki/Taxonomy_of_the_Euphorbiaceae . Pryšce jsou typické tím, že roní jedovaté bílé mléko zvané latex.

Rostliny mohou být jedno- i dvoudomé. Většina z nich jsou byliny (včetně sukulentů), ale některé, zejména tropické, jsou stromy nebo keře. Listy mohou být střídavé, protistojné (málokdy) a i s palisty (degradované na vlásečnice nebo ostny). Většinou jsou jednoduché. V případě složených pak mají vždy dlanitý tvar, nikdy zpeřený. Květy tvoří složitá květenství - větve vytvářejí lichookolík, listeny přeslen. Plodem je pak tobolka, občas bobule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020