zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 15x

Tropické keře : Magnoliopsida / Malpighiales / Euphorbiaceae / Baliospermum

Baliospermum bilobatum

Roste v Číně v podobě opadavého keře nebo stromu. Dorůstá výšky 1 - 6m. Větve jsou v mládí hustě žlutohnědě plstnaté. Listy jsou papírové nebo mírně kožovité, vejčité, eliptické nebo mírně kopinaté, zašpičatělé (i ocasovité), asymetricky drsně pilovité, oboustranně v mládí žlutohnědě ochlupené, dlouhé 8 - 18cm, široké 3 - 11cm, báze klínovitá až zakulacená, žilnatinu tvoří 7 - 8 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 10cm. Květenství je ochlupené, samčí latnaté, dlouhé 7 - 21cm, listeny malé, 3úhlé, dlouhé 1mm, 5 - 6 kališních lístků délky 1 - 2mm s 16 - 20ti tyčinkami, samičí květenství hroznovité nebo latnaté, dlouhé 3 - 5cm, listeny dlouhé 2 - 5mm a 5 - 7 kališních lístků. Plodem je prakticky kulatá hustě ochlupená tobolka obsahující vejčitá semena průměru 3 - 4mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Baliospermum

Roste v Indii, Indonésii, Malajsii, Myanmaru, Thajsku a Vietnamu v podobě keře nebo polokeře. Listy jsou střídavé, jednoduché, zpravidla dlouze řapíkaté, na bázi nebo vrcholu se 2mi žlázami. Kvete dvoudomými (i jednodomými) květy v úžlabních latách, samčí květenství je bohaté, samičí chudé (vzácně se objevují samičí květy na bázi samčího), samčí květy mají 4 - 5 kališních lístků bez korunních a mají 10 - 20 nebo i více tyčinek, samičí květy mají 5 - 6 kališních lístků. Plodem je tobolka.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Euphorbiaceae (Pryšcovité)

Zahrnuje asi 300 rodů a na 7500 druhů. Centra druhové diversity jsou v jihovýchodní Asii a tropické Americe. Taxonomie této čeledi je velmi složitá. Podrobnější informace v angličtině můžete zjistit na http://en.wikipedia.org/wiki/Taxonomy_of_the_Euphorbiaceae . Pryšce jsou typické tím, že roní jedovaté bílé mléko zvané latex.

Rostliny mohou být jedno- i dvoudomé. Většina z nich jsou byliny (včetně sukulentů), ale některé, zejména tropické, jsou stromy nebo keře. Listy mohou být střídavé, protistojné (málokdy) a i s palisty (degradované na vlásečnice nebo ostny). Většinou jsou jednoduché. V případě složených pak mají vždy dlanitý tvar, nikdy zpeřený. Květy tvoří složitá květenství - větve vytvářejí lichookolík, listeny přeslen. Plodem je pak tobolka, občas bobule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020