zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 11x

Tropické keře : Magnoliopsida / Malpighiales / Euphorbiaceae / Baliospermum

Baliospermum yui

Roste v Číně a Myanmaru v podobě dvoudomého keře. Dorůstá výšky 1 - 2m. Palisty jsou úzce podlouhlé a dlouhé 4mm. Listy jsou vejčitě srdčité až široce vejčité, zašpičatělé až ocasovité, drobně pilovité, v mládí oboustranně řídce drobně ochlupené, dlouhé 15 - 25cm, široké 10 - 16cm, báze srdčitá (i klínovitá nebo kulatá), žilnatinu tvoří 9 - 12 párů žilek, od báze 3 - 5 žilek a řapíky jsou dlouhé 3 - 12cm. Samičí květenství úžlabní, dlouhé 12cm, listeny a listence úzce kopinaté, dlouhé 0,5 - 1,5cm, široké 1 - 2mm, stopky řídce drobně ochlupené, kališní lístky v počtu 5ks, kopinaté až mírně vejčité, dlouhé 4 - 6mm a široké 1 - 2mm. Plodem je mírně zploštělá kulovitá tobolka délky 8mm, šířky 1,1cm a obsahuje eliptická semena délky 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Baliospermum

Roste v Indii, Indonésii, Malajsii, Myanmaru, Thajsku a Vietnamu v podobě keře nebo polokeře. Listy jsou střídavé, jednoduché, zpravidla dlouze řapíkaté, na bázi nebo vrcholu se 2mi žlázami. Kvete dvoudomými (i jednodomými) květy v úžlabních latách, samčí květenství je bohaté, samičí chudé (vzácně se objevují samičí květy na bázi samčího), samčí květy mají 4 - 5 kališních lístků bez korunních a mají 10 - 20 nebo i více tyčinek, samičí květy mají 5 - 6 kališních lístků. Plodem je tobolka.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Euphorbiaceae (Pryšcovité)

Zahrnuje asi 300 rodů a na 7500 druhů. Centra druhové diversity jsou v jihovýchodní Asii a tropické Americe. Taxonomie této čeledi je velmi složitá. Podrobnější informace v angličtině můžete zjistit na http://en.wikipedia.org/wiki/Taxonomy_of_the_Euphorbiaceae . Pryšce jsou typické tím, že roní jedovaté bílé mléko zvané latex.

Rostliny mohou být jedno- i dvoudomé. Většina z nich jsou byliny (včetně sukulentů), ale některé, zejména tropické, jsou stromy nebo keře. Listy mohou být střídavé, protistojné (málokdy) a i s palisty (degradované na vlásečnice nebo ostny). Většinou jsou jednoduché. V případě složených pak mají vždy dlanitý tvar, nikdy zpeřený. Květy tvoří složitá květenství - větve vytvářejí lichookolík, listeny přeslen. Plodem je pak tobolka, občas bobule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020