zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 40x

Byliny : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Baptisia

Baptisia australis (Baptisie jižní)

Roste ve střední a východní části Severní Ameriky. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 1 - 1,5m na vzpřímeném stonku. Šedozelené listy jsou trojčetné. Vlastní lístky pak mají obvejčitý tvar. Kvete modrofialovými oboupohlavnými květy, díky jimž se tomuto druhu také říká "modré divoké indigo" nebo "modré nepravé/falešné indigo". Najdou se však výjmečně i jiné barvy. Plodem je modročerný lusk. Používá se v léčitelství proti zánětům. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji vlhčí propustná půda a plné slunce nebo polostín. Je mrazuvzdorná do -18 - -28°C. Přesto je dobré ji na zimu zakrýt chvojím.

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Baptisia

Existuje asi 35 druhů. Pochází ze severní Ameriky. Plodem je lusk. Nejznámnějším druhem je B. australis.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019