zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 137x

Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Rosales / Rhamnaceae / Berchemia

Berchemia discolor

Pochází z Jemenu. Roste v podobě stomu nebo keře. Dorůstá výšky 2 - 10 (i 21)m. Borka je síťnatě rozpraskaná, šedohnědá. Dřevo je žlutohnědé a tvrdé. Mladé větve jsou zelené a hladké. Listy jsou eliptické, vejčité nebo obvejčité, báze je klínovitá nebo zaoblená, na konci zaoblená, tupá nebo špičatá, povrch holý, na spodu ochlupený, řapík nebo centrální žebro načervenalé, postranní žilky nápadné, řapíky jsou dlouhé 0,3 - 1,5cm, někdy narůžovofialovělé, celková délka je 3 - 14cm a šířka 2 - 5cm. Kvete žlutozelenými květy velikosti 3mm na štíhlých stopkách v řídkých úžlbních svazečcích. Plody jsou vejčité, žluté, dužnaté, v mládí modrozelené, později žluté až oranžové nebo růžové, obsahují 1 semeno, dalka je 1,2 - 2cm, šířka 0,7 - 1,1cm a jsou jedlé.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Adolia discolor, Araliorhamnus punctulata, Araliorhamnus vaginata, Phyllogeiton discolor, Scutia discolor

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Popis rodu Berchemia

Existuje 22 - 30 druhů. Rodové jméno bylo vybráno na počest holandského botanika jménem Berthout van Berchem. Rostou v jižní a jihovýchodní Asii v podobě opadavého popínavého, šplhavého nebo ovíjivého keře, stromu, někdy i byliny. Listy jsou střídavé nebo téměř vstřícné, papírovité nebo až téměř kožovité, řapíkaté, celokrajné, žilnatina je zpeřená. Palisty jsou drobné a opadávají. Květy jsou drobné, 5tičetné, seskupené do koncových lat nebo svazečkovitý hroznovitých květenství, vzácně i jednotlivé. Barva je bílá nebo zelenobílá, kališní trubka polokulovitá, lem 5tizubý, okvětních lístků je 5, tyčinek 5. Plody jsou dužnaté, kožovité, růžovofialovočervené nebo růžovofialovočerné, semena jsou čárkovitě podlouhlá.

Neodolá studenějším zimám. Vyžaduje chráněná teplá místa.

Množí se semenami, bylinnými či kořenovými řízky nebo hřížením.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019