zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 151x

Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Rosales / Rhamnaceae / Berchemia

Berchemia zeyheri

Pochází z jižní Afriky. Roste v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 12m. Koruna je rozkladitá. Borka je šedá, hladká, později tmavěšedá, při bázi drsná. Dřevo je hustě zrnité, tvrdé a pevné. Mladé větve bývají narůžovofialovočervené. Listy jsou eliptické, na horní straně šedavé nebo modrozelené, na spodní světlezelené, holé, na konci široce zúžené, báze zaoblená, okraj celokrajný nebo někdy jemně vlnitý, řapíky jsou narůžovofialovočervené, dlouhé 1 - 3mm. Kvete malými zelenavými nebo zelenobílými nenápadnými květy v svazečcích v paždí listů. Plody jsou eliptické, žluté, žlutooranžové až hnědočervené, dlouhé do 9mm a široké 3mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Phyllogeiton zeyheri, Rhamnus zeyheri

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Berchemia

Existuje 22 - 30 druhů. Rodové jméno bylo vybráno na počest holandského botanika jménem Berthout van Berchem. Rostou v jižní a jihovýchodní Asii v podobě opadavého popínavého, šplhavého nebo ovíjivého keře, stromu, někdy i byliny. Listy jsou střídavé nebo téměř vstřícné, papírovité nebo až téměř kožovité, řapíkaté, celokrajné, žilnatina je zpeřená. Palisty jsou drobné a opadávají. Květy jsou drobné, 5tičetné, seskupené do koncových lat nebo svazečkovitý hroznovitých květenství, vzácně i jednotlivé. Barva je bílá nebo zelenobílá, kališní trubka polokulovitá, lem 5tizubý, okvětních lístků je 5, tyčinek 5. Plody jsou dužnaté, kožovité, růžovofialovočervené nebo růžovofialovočerné, semena jsou čárkovitě podlouhlá.

Neodolá studenějším zimám. Vyžaduje chráněná teplá místa.

Množí se semenami, bylinnými či kořenovými řízky nebo hřížením.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019