zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 306x

Listnáče : Magnoliopsida / Fagales / Betulaceae

Betula (Bříza)

cenik ceny již od 27,00 Kč s DPH

Roste na severní polokouli v podobě opadavého stromu nebo keře. Vytváří mělký kořenový systém. Borka bývá bílá, nažloutlá nebo růžovohnědá a obvykle se odlupuje. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité, špičaté a pilové. Kvete v jednopohlavnými květy v jehnědách, samčí jsou delší, žluté a svislé, zatímco samičí bývají vzpřímené a menší. Z nich pak vznikají šištice s plody - 2křídlými nažkami. Nejznáměnjší a zároveň u nás nejobvyklejší břízou je B. pendula (Bříza bělokorá). Existují vnitrodruhové taxony:

Není náročná na pěstování, má ráda chlad, vhodnější je vlhčí půda, ale roste i v suché. Patří mezi pionýrské rostliny osidlující holé půdy, vyhovuje ji plné slunce nebo polostín a hluboké dobře propustné půdy. Nesnáší přesazování a seřezávání tažných a tlustějších větví. Je schopná denně spotřebovat až 60 litrů vody.

Množí se semeny.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika

Nyní jsou zobrazeny druhy v rozsahu 0 - 50 z celkových 165.

začátek 2 3 4 konec

Druhy:

Betula ajanensis

Roste na Dálném východě v podobě středně vysokého stromu. Větve jsou načervenale růžovofialové, hladké, v mládí žláznaté, mírně ochlupené, hnědé, pupeny lepkavé. Listy jsou vejčité, papírovité, dlouhé 5 - 9cm, široké 5 - 7cm, báze široce klínovitá až téměř uťatá, konec dlouze zašpičatělý, okraj téměř vykrajovaně 2x pilovitý se štíhlými zuby, žilnatinu tvoří 5 - 6 párů žilek, řapíky jsou dlouhé 2 - 3cm. Plodící jehnědy dlouhé 3,5 - 4cm, široké 1 - 1,2cm, listeny mírně ochlupené, dlouhé 5 - 7mm, široké 4- 5mm, při bázi protáhlé, střední lalok zašpičatělý, postranní srpovité. Plodem je 2,5 - 3mm dlouhá a 1,2 - 1,4mm široká nažka s křídlem širším než semeno.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula alajica

Pochází ze střední Asie. Roste v podobě stromu. Borka je žlutá, odlupuje se. Větve jsou ve stáří hnědočerné, žláznaté, v mládí mírně ochlupené, pryskyřičnatě žláznaté. Listy jsou vejčité nebo široce vejčité, báze uťatá nebo široce zaoblená, konec špičatý, na délku měří 3,5cm, na šířku 2,7 - 3cm, báze je celokrajná, zbytek 1x ostře pilovitý, žilnatina na spodní straně je ochlupená, obě strany hustě pryskyřičnatě žláznaté, řapíky ochlupené dlouhé 1cm. Plodící jehnědy jsou válcovité, dlouhé 2cm, široké 1cm, vzpřímené, stopky krátce ochlupené. listeny dlouhé 5mm, báze klínovitá, okraj mírně ochlupený, střední lalok úzký, široké postranní laloky uťaté. Plodem je 2,5mm vejčitá nažka s užším křídlem.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. pseudoalafica, B. pseudoalajica

Betula albosinensis (Bříza čínská/B. bílá)

Roste v Číně v podobě nízko větveného stromu. Dorůstá výšky (9 -) 15 - 30m. Borka je oranžová nebo červenooranžová, odlupuje se v tenkých pruzích a v mládí je namodrale ojíněná. Větve jsou v mládí holé, řídce žláznaté. Listy jsou vejčité až vejčitě podlouhlé, konec je zašpičatělý, nepravidelně 2x pilovité, dlouhé 3 - 8cm, široké 2 - 5cm, báze zaoblená až téměř srdčitá, vzácně široce klínovitá, spodní strana je světlejší, v mládí žilky ochlupené, žilnatinu tvoří 10 - 14 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1,5cm. Šištice jsou vejčitě válcovité, převislé, dlouhé 3 - 4cm, široké 1 - 1,2cm, mají 1cm stopky, listeny velikosti 4 - 7mm se 3mi laloky, střední lalok je podlouhlý nebo kopinatý, postranní jsou téměř okrouhlé, 1/3 délky. Plodem je vejčitá nažka délky 2 - 3mm. Existují vnitrodruhové taxony:

BetulaAlbosinensis.jpg
630 x 840 px
196.34 kB BetulaAlbosinensis2.jpg
1127 x 845 px
244.61 kB BetulaAlbosinensis3.jpg
576 x 768 px
179.49 kB BetulaAlbosinensis4.jpg
720 x 960 px
385.08 kB BetulaAlbosinensis5.jpg
720 x 960 px
485.48 kB

klimatická zóna: 6 - 9

Synonyma: B. albo-sinensis, B. bhojpattra var. sinensis, B. utilis var. sinensis

Betula alleghaniensis (Bříza žlutá)

Roste na severovýchodu Severní Ameriky v podobě opadavého vysoko větveného stromu. Dorůstá výšky 20 - 30m a šířky 15m v široce sloupovitém habitu. Vytváří obvykle více kmenů. Borka je žlutohnědá (později červenohnědá) s podélně odlupovanými narůžovělými tenkými pásky. Mladé výhony při rozemnutí vydávají aroma, jsou ochlupené, světle olivově zelené. Listy jsou střídavé, vejčité s protaženou špičkou, nepravidelně 2x pilovité, zelené, dlouhé 6 - 12cm, žilnatinu tvořící 9 - 18 párů žilek, spodní strana je světlejší, báze zaoblená až klínovitá či srdčitá, řapíky jsou dlouze ochlupené, bledězelené, dlouhé 1 - 2cm a na podzim se barví do jasné žluté. Kvete odděleně samčími a samičími jehnědami, samčí jsou žluté, převislé, dlouhé do 10cm, samičí menší, dlouhé do 3cm, zelenočervené, vzpřímené, široce válcovité, šupiny dlouhé 5 - 8mm a ochlupené. Plodem je až 1,5 - 3cm dlouhá a 1 - 2,5cm široká šištice obsahující hnědé nažky. Existují vnitrodruhové taxony:

BetulaAlleghaniensis.jpg
681 x 908 px
515.95 kB BetulaAlleghaniensis2.jpg
681 x 908 px
295.25 kB BetulaAlleghaniensis3.jpg
681 x 908 px
224.5 kB BetulaAlleghaniensis4.jpg
681 x 908 px
390.58 kB BetulaAlleghaniensis5.jpg
1167 x 875 px
410.85 kB BetulaAlleghaniensis6.jpg
500 x 752 px
214.47 kB BetulaAlleghaniensis7.jpg
681 x 908 px
390.85 kB BetulaAlleghaniensis8.jpg
681 x 908 px
474.03 kB BetulaAlleghaniensis9.jpg
1024 x 768 px
100.46 kB

kvete v měsících:    123456789101112

klimatická zóna: 4 - 9

Synonyma: B. alleghaniensis f. macrolepis, B. alleghaniensis var. fallax, B. alleghaniensis var. macrolepis, B. excelsa, B. lenta var. lutea, B. lutea, B. lutea f. fallax, B. lutea f. macrolepis, B. lutea var. alleghaniensis, B. lutea var. macrolepis, B. lutea var. persicifolia, B. persicifolia

Betula alnoides

Roste v Sichuanu, Yunnanu, Bhútánu, Myanmaru, Nepálu, Thajsku a Vietnamu v podobě stromu. Dorůstá výšky až 40m. Borka je červenohnědá nebo šedá. Mladé větve jsou růžovofialovočervené, žláznaté, holé, převislé. Listy jsou kopinaté a vejčitěeliptické, dlouhé 4 - 12cm, široké 2,5 - 5,5cm, papírovité, špičaté, báze okrouhlá až klínovitá, tenká, nepravidelně 2x pilovitá, z obou stran holá, na spodní straně na žilkách hnědě plstá, řapíky červené, ochlupené, dlouhé 1,5 - 4cm a žilnatinu tvoří 10 - 13 párů žilek. Samičí jehnědy jsou převislé, úzce válcovité, dlouhé 5 - 10cm, široké 4 - 6mm, listeny dlouhé 3mm, 3laločné, semenná pouzdra obvejčitá, dlouhá 1,5 - 2mm, křídlo je 2x širší.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. acuminata, B. acuminata var. argula, B. acuminata var. arguta, B. acuminata var. glabra, B. acuminata var. lancifolia, B. acuminata var. pilosa, B. affinis, B. alnoides var. acuminata, B. cylindrostachya var. pilosa, B. cylindrostachya var. subglabra, B. nitida, B. nitida var. affinis, Betulaster acuminata, Betulaster affinis, Betulaster nitida

Betula apoiensis

Pochází z Hokajda. Roste v podobě keře. Dorůstá výšky 1m. Mladé větve jsou pryskyřičnatě žláznaté, v mládí krátce ochlupené. Listy jsou dlouhé 1,5 - 4cm, vejčité až okrouhle vejčité, nepravidelně špičatě zubaté, na konci špičaté, báze bývá zaoblená, v mládí jsou na spodní straně hedvábně ochlupené, řapíky dlouhé 0,2 - 1cm. Plodící jehnědy jsou dlouhé 1 - 3cm, široké 0,6 - 1,2cm, vzpřímené, téměř kulovité až krátce válcovité, šupiny dlouhé 3 - 4mm, holé, střední lalok kopinatý až vejčitý, postranní jsou obvejčité, kratší než centrální lalok.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. miyoshii, B. niijimae

Betula ashburneri

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula austrosichotensis

Roste v Číně v podobě stromu. Dorůstá výšky až 25m. Borka je bílá až šedohnědá. Větve jsou v mládí tenké, holé, řídce ochlupené. Listy jsou vejčitě eliptické, eliptické nebo dlouze kopinaté, dlouhé 5 - 14cm, široké 2 - 7cm, papírovité, báze zaoblená až téměř srdčitá, konec zašpičatělý až ocasovitý, žilnatinu tvoří 12 - 14 párů žilek, řapíky jsou dlouhé 1 - 2cm, v mládí mohou být bronzové. Samičí jehnědy jsou vzpřímené, podlouhlé nebo dlouze válcovité, dlouhé 2,5 - 6cm, široké 1,2 - 2,5cm, stopky jsou ldouhé 2 - 3mm, listeny velikosti 0,8 - 1,3cm, 3laločné, centrální lalok dlouze kopinatý, postranní podlouhlé, semenné pouzdro úzce eliptické až dlouze obvjčité, dlouhé 4 - 5mm, široké 2mm, křídlo je široké z 1/2.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula austrosinensis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula baicalensis (Bříza bajkalská)

Patří mezi endemity okolí jezera Bajkal. Roste v podobě stromu. Kmen je nízký, s větvemi křivolaký. Borka je hnědá, odlupuje se. Větve jsou v mládí holé nebo mírně ochlupené, žláznaté. Listy jsou kosočtvercovitě vejčité, při bázi dlouze klínovité, nejširší ve středu, dlouhé 3 - 7cm, široké 2 - 5,5cm, přišpičatělé nebo přitupělé, na okraji nepravidelně hrubě vroubkovaně pilovité, báze je celokrajná, kožovitá, horní strana holá a lesklá, spodní světlejší, holá nebo na žilkách řídce ochlupená, žilnatinu tvoří 4 - 6 párů žilek. Plodící jehnědy václovité, mírně převislé (vzácně vzpřímené), dlouhé 2 - 3cm, široké 5 - 9mm, stopky holé nebo jemně ochlupené, listeny na bázi klínovité, centrální lalok na okraji mírně ochlupený, postranní laloky okrouhlé nebo okrouhle kosočtvercovité, 1/2 délky centrálního.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula baschkirica

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula bomiensis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula borealis (Bříza severní)

Pochází ze Severní Ameriky. Roste v podobě řídce nepravidelně vystoupavého jemně větveného keře. Dorůstá výšky 0,2 - 1,5m. Borka je tmavá. Větve i v mládí jsou hustě huňatě ochlupené. Listy jsou vejčité až široce vejčité či kosočtvercovité, dlouhé 2 - 5cm, široké 1 - 4cm, špičaté až tupé, ostře 2x vroubkovaně pilovité, v mládí ochlupené, později téměř holé. Jehnědy jsou štíhle válcovité, vzpřímené, dlouhé 1 - 3cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. pubescens var. borealis, B. pumila var. borealis

Betula borggreveana

Roste v podobě široce protáhlého od báze větveného keře s větvemi obloukovitě odstávajícími. Mladé větve jsou hustě ochlupené. Listy jsou dlouze vejčité až okrouhlé, dlouhé 3,5 - 7,5cm, hrubě pilovité, v mládí hustě ochlupené a řapík je dlouhé 0,8 - 1,4cm. Jehnědy jsou štíhle válcovité, převislé.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. excelsa

Betula browicziana

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula cajanderi

Patří mezi endemity východní Sibiře. Roste v podobě vysokého stromu. Větve jsou v mládí hladké, řídce bradavičnaté, žláznaté. Listy jsou kosočtvercovité nebo široce kosočtverovité, báze široce klínovitá nebo zaoblená, konec dlouze zašpičatělý, okraj 2x pilovitý, délka 4 - 6cm, šířka 3 - 5cm, řapíky hladké, bez žláz, dlouhé 1 - 2cm. Plodící jehnědy válcovité, mírně převislé, dlouhé 2 - 2,5cm, široké 7 - 8mm, stopky dlouhé 1 - 1,2cm, listeny na okraji ochlupené, báze mírně protažená, centrální lalok prodloužený, postranní laloky okrouhle kosočtvercovité. Plodem je prodloužená nebo oválná nažka s křídlem stejné nebo o něco menší šířky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula calcicola

Roste na jihozápadě Sichuanu a severozápadě Yunnanu v podobě keře. Dorůstá výšky do 4m. Borka je bílá až šedočerná. Mladé větve jsou hustě bíle ochlupené. Listy jsou téměř okrouhlé až vejčité (vzácně podlouhlé), dlouhé 2 - 3,2cm, široké 1,5 - 2,5cm, kožovité, báze zaoblená až široce klínovitá, konec zaoblený nebo tupý, okraj tupě 2x pilovitý, žilnatinu tvoří 9 - 16 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 2mm. Samičí květenství je dlouze válcovité, dlouhé 1,5 - 2 (i 4)cm, široké 0,7 - 1cm, stopky dlouhé 2mm, listeny 5mm, centrální lalok podlouhlý, postranní vejčité, semenné pouzdro téměř kulovité, dlouhé 2,5mm, široké 2mm, křídla josu velmi úzká.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. delavayi var. calcicola, B. forrestii var. calcicola

Betula callosa (Bříza boulovitá)

Pochází ze Skandinávie. Roste v podobě stromu se štíhlou až široce kuželovitou (i válcovitou) korunou. Borka je leklá, nažloutlá až hnědočervená. Větve v mládí tlusté, krátce plstnaté. Listy jsou bledězlené, široce vejčité, dlouhé 3 - 4cm, zašpičatělé, nepravidelně pilovité, žilnatinu tvoří 4 - 7 párů žilek, spodní strana je v mládí ochlupená, později holá. Samičí jehnědy jsou vejčité, vzpřímené, dlouhé 2,3cm, široké 1,2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula carpatica (Bříza karpatská)

Čepel listů je dlouhá 2,5 - 6cm. Plodem je pravidelně dvoustraně okřídlená nažka.

Vyhovují ji vlhké horksé suťové lesy, řidké smrčiny, okrjae lesů, atp.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: B. pubescens subsp. carpatica

Betula celtiberica (Bříza skalní)

Pochází z Portugalska a středního a severního Španělska. Roste v podobě stromu nebo keře. Dorůstá výšky až 20m. Borka je tmavá, hluboce brázditá. Větve jsou žláznaté, stříbrobílé, hladké, v mládí ochlupené. Listy jsou dlouhé až 7cm, kosočtvercovitě vejčité, hrubě pilovité, zelené, namodralé, tlustší, na horní straně lesklé. Plodící jehnědy převislé.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula ceratoptera

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. chinensis var. ceratoptera

Betula chichibuensis

Pochází z ostrova Honšú. Roste v podobě stromu nebo keře. Větve jsou žláznaté, v mládí hustě ochlupené. Listy jsou dlouhé 3 - 6cm, vejčité až dlouze vejčité, drobně 2x pilovité, žilky na spodní straně hsutě bíle ochlupené, báze listu je zaoblená, široce klínovitá, konec krátce zašpičatělý, žilnatinu tvoří 14 - 18 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 4 - 7mm. Samičí jehnědy jsou válcovité, krátce stopkaté, vzipřímené, dlouhé 1,5 - 2,5cm, široké 0,7 - 1cm, šupiny dlouhé 3,5 - 5mm, hluboce 3laločné, semenná pouzda jsou vejčitá, dlouhá 2 - 3mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula chinensis

Pochází z Číny, Japonska a Koreje. Roste v podobě široce protáhlého od báze větveného keře. Dorůstá výšky 1,5 - 3 (vzácně jako strom 9)m. Borka je červenošedá. Větve jsou obloukovité, v mládí tenké, hedvábně ochlupené. Listy jsou vejčité nebo vejčitě eliptické, dlouhé 1,5 - 6cm, široké 1 - 5cm, báze zaoblená nebo široce klínovitá, konec špičatý nebo tupý, okraj 1 - 2x zubatě pilovitý, matně zelený, žilnatinu tvoří 7 - 10 párů žilek, spodní strana je ochlupená, řapíky dlouhé 0,2 - 2cm. Samičí květenství je téměř kulovité, vzácně podlouhlé, dlouhé 1 - 2cm, široké 0,6 - 1,5cm, stopky dlouhé 1 - 2mm, listeny dlouhé 5 - 9mm, 3laločné, centrální lalok kopinatý, postranní vejčité, semenná pouzdra obvejčitá, křídlo úzké.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. chinensis f. linearisquama, B. chinensis f. nana, B. chinensis var. angusticarpa, B. chinensis var. fargesii, B. chinensis var. linearisquama, B. chinensis var. nana, B. exalata, B. exaltata, B. fargesii, B. fauriei, B. liaotungensis

Betula chitralica

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula coerulea-grandis

Pochází ze Severní Ameriky. Roste v podobě stromu se štíhlou až široce kuželovitou či válcovitou korunou. Dorůstá výšky až 10m. Borka je bělavá, narůžovělá. Větve jsou v mládí holé. Listy jsou 3úhle vejčité, dlouhé 6 - 8cm, ostře 2x pilovité, špičaté, mírně modrozelené, na spodní straně žlutozelené, v mládí na žilkách ochlupené a řapík je dlouhý 1,5 - 2,5cm. Jehnědy jsou válcovité, ochlupené, dlouhé 2,5 - 3cm, široké 0,8 - 1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. albosinensis 'Fascination', B. caerulea–grandis, B. x caerulea var. grandis

Betula concinna (Bříza něžná)

Pochází ze Švédska. Roste v podobě stromovitého keře s větším počtem kmenů větvených již od země aneob jako široce protáhlý keř s obloukovitými větvemi. Borka je tmavěhnědá až téměř černá, neodlupuje se. Větve jsou v mládí hnědé, žlábkovité, lenticely žlutohnědé. Listy jsou eliptické až vejčité, špičaté, jemně žilkované, v mládí ochlupené. Jehnědy jsou štíhle válcovité, vzpřímené, šupiny mají střední cíp nápadně delší než postranní.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula coriacea (Bříza kožovitá)

Pochází ze Švédska. Roste v podobě stomovitě keřovité s větším počtem již od báze větvených kmenů nebo jako široce protáhlý keř s obloukovitými větvemi. Borka je šedohnědá až šedá. Listy jsou kožovité, široce eliptické až vejčité, hustě síťnaté, na spodní straně šedozelené, střední cíp šupin nápadně delší než ostatní.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula coriaceifolia

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula corylifolia (Bříza lískovitá)

Pochází z ostova Honšú. Roste v podobě stromu. Dorůstá výšky až 20m. Borka je šedá nebo bělavá, odlupuje se pouze málo. Mladé větve jsou červenohnědé, holé, řídce žláznaté nebo bez žláz. Listy jsou vejčité, obvejčité až eliptické, dlouhé 4 - 8cm, okraj je 2x hrubě pilovitý, zoubky 3úhlé, spodní strana namodralá s ochlupenou žilnatinou, žilnatinu tvoří 8 - 14 párů žilek, báze tupá až zaoblená, konec špičatý a řapíky jsou dlouhé 0,7 - 1,5cm. Šištice jsou tlustě válcovité, vzpřímené, dlouhé 3 - 5cm, šupiny dlouhé 1,2 - 1,5cm, cípy malé, vzpřímené, úzké, centrální je 2x delší než postranní.

BetulaCorylifolia.jpg
681 x 908 px
499.18 kB BetulaCorylifolia2.jpg
681 x 908 px
373.53 kB BetulaCorylifolia3.jpg
681 x 908 px
351 kB BetulaCorylifolia4.jpg
681 x 908 px
255.6 kB

Betula costata (Bříza žebrovaná)

Pochází z Mandžuska a Koreje. Dorůstá do výšky 12 - 25 (i 30)m. Borka je bleděžlutá až šedožlutá, papírovitá, odlupuje se. Na bílé kůře se objevují vodorovné do oranžova zbarvené pruhy. Větve jsou v mládí ochlupené, později holý, žláznaté. Listy jsou vejčité až oválné, dlouhé 3,5 - 8cm, široké 1,5 - 4,5cm, mírně kožovité, báze zaoblená nebo téměř srdčitá (i široce klínovitá), konec špičatý nebo ocasovitý, okraj nepravidelně 2x pilvoitý, žilnatinu tvoří 9 - 16 párů vyniklých žilek a řapíky jsou dlouhé 0,8 - 2cm. Na podzim mají barvu žlutou. Samičí jehnědy jsou podlouhlé, dlouhé 1,5 - 2,5cmm, široké 1cm, stopka má délku 2 - 5mm, podpůrné listeny jsou dlouhé 5 - 9mm, brvité, 3laločné, centrální lalok je dlouze kopinatý, dlouhý 3 - 4mm, téměř 2x delší než postranní, postranní jsou podlouhlé, semenné pouzdro obvejčjité, dlouhé 2 - 2,5mm, holé. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. costata var. pubescens, B. ermanii var. costata, B. ulmifolia var. costata

Betula cylindrostachya

Roste od Yunnanu po Indii v podobě vyššího stromu. Borka je žlutošedá. Větve v mládí šedohnědé. Listy jsou obvejčité až vejčitě kopinaté, tuhé, téměř kožovité, dlouhé 5 - 15cm, široké 2 - 8cmm, špičaté, báze oblá, okraj hrubě 1- 2x pilovitý, žilky na spodní straně plstnaté, řapíky hnědočervené, ochlupené, dlouhé 0,8 - 1,5cm. Samičí jehnědy úzce válcovité, dlouhé 2,5 - 10cm, široké 0,5 - 1cm, stopky dlouhé 0,7 - 1cm, listeny podlouhle kopinaté, dlouhé 2 - 3mm, široké 1,5 - 1,7mm, 3laločné, centrální lalok vejčitě kopinatý, semenné pouzdro vejčitě podlouhlé, dlouhé 2mm, široké 1,5mm, křídlo je 2x širší.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. acuminata var. cylindrostachya, B. alnoides var. cylindrostachya, B. rhombibracteata, Betulaster cylindrostachya

Betula dahurica (Bříza dahurská)

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. dahurica f. oblongifolia, B. dahurica f. ovalifolia, B. dahurica f. tiliifolia, B. dahurica var. maximowiczii, B. dahurica var. oblongifolia, B. dahurica var. okuboi, B. dahurica var. ovalifolia, B. dahurica var. tiliifolia, B. dioica, B. maackii, B. maximowiczii, B. wutaica

Betula davurica (Bříza davurijská)

Pochází z Číny, Mandžuska a Koreje. Dorůstá výšky 5 - 20m při prměru kmene 30 - 60cm. Borka je načervenalá, později šedá, vodorovně se kadeřavě odlupuje. Větve v mládí tmavěšedé, žláznatě ochlupené. Listy jsou oválné nebo vejčité či vejčitě kosočtvercovité, dlouhé 3 - 8cm, široké 2 - 5cm, špičaté, báze široce klínovitá, nepravidelně 2x pilovitá, v mládí z obou stran ochlupené, později pouze na spodní straně žláznatě tečkované, na žilkách ochlupené, žilnatinu tvoří 6 - 9 párů žilek, řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1,5cm, bývají ochlupené. Samčí jehnědy jsou dlouhé 3,8 - 9cm. Samičí jsou dlouze válcovité, dlouhé 2- 3cm, široké 1cm, stopky dlouhé 0,5 - 1,2cm, listeny dlouhé 5- 6mm, 3laločné, centrální lalok kopinatý až 3úhlý, všechny laloky jsou víceméně stejně dlouhlé, semenné pouzdro široce eliptické. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. dahurica, B. davurica var. oblongifolia, B. davurica var. ovalifolia, B. davurica var. tiliifolia, B. dioica, B. maackii, B. maximowiczii, B. wutaica

Betula delavayi (Bříza Delavayova)

Pochází ze západní Číny. Roste v podobě stromu nebo keře. Dorůstá výšky do 8 (i 13)m. Borka je tmavěšedá. Větve jsou vodorovné, v mládí tmavěšedé s bílými žlázkami. Listy jsou eliptické, podlouhlé až široce vejčité, dlouhé 1,5 - 7cm, široké 1 - 4cm, báze zaoblená, konec špičatý až téměř zaoblený, okraj jemně 2x pilvoitý, žilnatinu tvoří 5 - 21 žilek a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1cm. Samičí jehnědy jsou dlouhé 1 - 2,5cm, široké 0,5 - 1cm, stopky dlouhé 5mm, listeny velké 0,5 - 1cm, 3laločné, centrální lalok kopinatý nebo podlouhlý, postranní vejčité, semenné pouzdro obvejčité až eliptické, dlouhé 2,5 - 3mm, široké 1,5- 2mm. Existují vnitrodurhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. chinensis var. delavayi, B. delavayi var. forrestii, B. delavayi var. microstachya, B. delavayi var. polyneura

Betula demetrii

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula divaricata

Roste v podobě keře.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. adasii, B. baicalensis, B. barguzinensis, B. henriettae, B. humilis var. palustris, B. itelmenorum, B. middendorffii, B. middendorffii var. communis, B. middendorffii var. globosa, B. middendorffii var. nitida, B. pseudomiddendorffii, B. rotundifolia

Betula dolicholepis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula ermanii (Bříza Ermanova)

Pochází ze sevorovýchodní Asie, roste od Sachalinu po Koreu. Patří mezi opadavé rostliny. Dorůstá výšky 25m, šířky 15m, větve směřují šikmo vzhůru a vytváří kuželovitý řidší habitus. Narůžovělá nebo nažloutlá bělavá kůra s černými bradavičkami se loupe v podobě vodorovných pruhů. Pod ní se skrývá nová kůra zbarvená do žluté, oranžové nebo růžové. Mladé větve jsou drsné, žláznatě bradavčité, holé i ochlupené, oranžovohnědé, později rozkladité. Střídavé listy mají 3úhle vejčitý tvar s protaženou špičkou, báze je uťatá nebo mírně srdčitá, pilový okraj, délku 4 - 14cm, šířku 3 - 10cm, lesklý zelený povrch, spodní strana je žláznatá nebo na žilkách ochlupená, okraj hubě pilovitý, žilnatinu tvoří 6 - 12 párů žilek a řapíky jsou bleděžluté, dlouhé 1 - 2cm. Kvete jednopohlavnými květy jehnědách. Samčí jsou převislé a žluté, dlouhé do 8 (i 10)cm, zatímco samičí jsou menší, téměř přisedlé, dlouhé 1 - 3 (i 4), široké 1 - 2cm, zelené, vzpřímené, šupiny dlouhé 6 - 8mm, centrální lalok čárkovitě kopinatý, semenná pouzda široce obvejčitá, dlouhá 2 - 3mm, s blanitým křídlem poloviční šířky. Plodem je až 3cm šištice s nažkami. Existují vnitrodruhové taxony:

BetulaErmanii.jpg
630 x 840 px
199.29 kB BetulaErmanii2.jpg
1127 x 845 px
200.7 kB BetulaErmanii3.jpg
576 x 768 px
145.07 kB BetulaErmanii4.jpg
1024 x 768 px
235.4 kB BetulaErmanii5.jpg
500 x 752 px
228.84 kB BetulaErmanii6.jpg
681 x 908 px
414.5 kB

Synonyma: B. ermanii f. corticosa, B. ermanii f. ganjuensis, B. ermanii f. nipponica, B. ermanii var. acutifolia, B. ermanii var. communis, B. ermanii var. corticosa, B. ermanii var. ganjuensis, B. ermanii var. incisa, B. ermanii var. macrostrobila, B. ermanii var. nipponica, B. ermanii var. parvifolia, B. ermanii var. tomentosa, B. ermanii var. yingkiliensis, B. ganjuensis, B. incisa, B. komarovii, B. paraermanii, B. saitoana, B. shikokiana, B. ulmifolia var. glandulosa

Betula ermanii x middendorffii

Roste v podobě velkého rozkladitého keře. Listy jsou širší než u B. ermanii, řapíky jsou krátké. Křídla nažek jsou také širší.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula falcata

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula fargesii

Pochází ze západního Hubeie a východního Sichuanu. Roste v podobě stromu. Dorůstá výšky až 15m. Větve jsou v mládí hnědé, řídce ochlupené. Listy jsou vejčité až vejčitě kopinaté, papírovité, dlouhé 4,5 - 6cm, široké 2,5 - 4,5cm, báze ja zaoblená, okraj nepravidelně 2x hrotitě pilovitý, konec špičatý nebo zašpičatělý, žilnatinu tvoří 9 - 11 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 4 - 6mm. Samičí květenství je vejčité až vejčitě podlouhlé, dlouhé 1 - 1,5cm, široké 0,5 - 1,5cm, stopky jsou dlouhé 1 - 2mm, listeny délky 0,5 - 1cm a tvoří je 3 téměř stejné laloky. Semenná pouzdra jsou obvejčitá, ochlupená s velmi úzkým křídlem.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. chinensis var. fargesii

Betula ferganensis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula forrestii

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula fruticosa (Bříza křovitá)

Pochází ze severovýchodní Asie a severní Číny. Roste v podobě keře. Dorůstá výška 1 - 3m. Větve jsou dlouhé, obloukovitě zakřivené k zemi, povrch je tmavě růžovofialovohnědý nebo šedočerný, v mládí hnědý. Listy jsou vejčité nebo vejčitě eliptické, vzácně široce vejčité, dlouhé 1,5 - 5cm, široké 1,2 - 3,8cm, báze je téměř zaoblená nebo široce klínovitá, konec špičatý, vzácně zaoblený nebo tupý, okraj nepravidelně 1x jemně pilovitý, žilnatinu tvoří 5 - 8 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,2 - 1cm. Samičí květenství je vzpřímené nebo odstálé, podlouhlé nebo dlouze válcovité, dlouhé 1 - 2cm, široké 5 - 8cm, stopky jsou dlouhé 0,2 - 1cm, listeny délky 5 - 7mm, centrální lalok je podlouhlý, ostatní také podlouhlé, ale 1/2 délky, semenné pouzdro je eliptické, dlouhé 1,5mm a široké 1mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. extremiorientalis, B. fruticosa subsp. extremiorientalis, B. fruticosa var. fusenensis, B. fusenensis, B. humilis var. kamtschatica, B. substepposa

Betula fujianensis

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula glandulifera (Bříza žlázkonosná)

Roste v Kanadě a na severu USA v podobě široce protáhlého keře. Dorůstá výšky až 2m. Větve jsou obloukovité, v mládí tenké, mírně pryskyřičnatě žláznaté a ochlupené, červenohnědé barvy. Listy jsou obvejčité až okrouhlé, dlouhé 2 - 5cm, špičaté, na okraji pilovité nebo vroubkované, na spodní straně je žilnatina ochlupená, v mládí síťkovaná a žláznatě tečkovaná. Jehnědy jsou válcovité a dlouhé 1,5 - 2,5cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. pumila var. glandulifera

Betula glandulosa (Bříza žláznatá)

Roste v Grónsku, Kanadě a USA v podobě keře se široce protáhlým již od báze větveným habitem. Dorůstá velikosti 0,5 - 3 (i 4)m. Větve jsou obloukovité, v mládí hustě pryskyřičnatě žláznaté, bez chlupů. Listy bývají obvejčité až témř okrouhlé nebo mírně ledvinovité, dlouhé 0,5 - 3cm, široké 1 - 2,5cm, báze je klínovitá až zaoblená, okraj vroubkovaně zubatý, konec tupý až zaoblený, spodní strana je holá nebo středně ochlupená, žláznatě tečkovaná a řapíky jsou dlouhé 3 - 8mm. Jehnědy jsou vzpřímené, válcovité, dlouhé 1 - 2,5cm, široké 0,5 - 1,2cm, laloky podpůrných šupin jsou téměř stejné, křídla užší než pouzdro semene.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. glandulosa var. eucycla, B. glandulosa var. flabellifolia, B. glandulosa var. pumila, B. glandulosa var. rhomboidea, B. miijimae, B. nana var. integrimedia, Chamaebetula glandulosa, Chamaebetula hookeri

Betula globispica (Bříza kulatoklasá)

Pochází ze středního Japonska. Roste v podobě stromu o výšce až 20m. Borka je téměř bílá, odlupuje se. Větve jsou v mládí šedožluté nebo šedohnědé s tlustými lenticelami. Listy jsou okrouhle vejčité až téměř okrouhlé, dlouhé 4 - 7cm, krátce špičaté, na okraji nepravidelně ostře pilovité, sivozelené, žilnatinu tvoří 10 párů žilek, na spodní straně je ochlupená, báze je zaoblená až široce klínovitá. Samičí jehnědy jsou vejčitě kulovité, dlouhé 2,5 - 3,5cm, šupiny jsou čárkovité, konce brvité a mají délku 1,3 - 1,5cm.

Je mrazuvzdorná.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Betula gmelinii

Pochází ze severního Mongolska, východní Sibiře a Číny. Roste v podobě keře. Dorůstá výšky 2 - 3m. Borka je šedočerná a neodlupuje se. Větve jsou tmavěhnědé nebo šedohnědé, holé, vzpřímené, v mládí hustě ochlupené, pryskyřičnatě žláznaté. Listy jsou eliptické nebo široce vejčité, dlouhé 1,5 - 4cm, široké 1 - 2,5cm, holé, báze je klínovitá nebo široce či úzce klínovitá, vzácně zaoblená, konec špičatý nebo zaobleně tupý, okraj nepravidelně jemně pilovitý, při bázi celokrajný, horní strana holá, spodní bledší, žilnatinu tvoří 4 - 6 párů žilek, na spodu je centrální žebro mírně ochlupené a řapíky jsou dlouhé 2 - 7mm. Samičí květenství je podlouhlé, dlouhé 1 - 2,2cm, široké 8 - 9mm, stopky jsou dlouhé 3 - 6mm, listeny velké 4 - 6mm, centrální lalok podlouhlý, postranní vejčité, semenné pouzdro má délku 3mm, šířku 1,5mm a křídlo je blanité.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. divaricata, B. fruticosa var. gmelinii

Betula grandifolia (Bříza velkolistá)

Pochází z východní Sibiře a Dálného východu. Roste v podobě malého až středně vysokého stromu. Borka je bělavá nebo narůžovělá, hladká. Větve jsou černohnědé, hladké, částečně s lenticelami. Listy jsou téměř okrouhlé nebo vejčité, kožovité, báze široce klínovitá nebo uťatá, vzácně téměř srdčitá, okraj 1 - 2x pilovitý, horní strana tmavězelená, hladká, spodní strana světlejší, holá, celková délka 8 - 12cm, šířka 7 - 11cm (nebo menší listy délky 4 - 6cm, šířka 3 - 5cm), řapíky jsou holé, dlouhé 3 - 3,5cm. Samičí jehnědy jsou válcovité, dlouhé 4 - 4,5cm, široké 1cm, stopky jsou štíhlé, dlouhé 1 - 1,5mm, listeny dlouhé 6 - 7mm, široké 5mm, postranní laloky jsou stejně dlouhé, centrální může být o něco delší, dlouze kopinatý, ztupělý. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Nyní jsou zobrazeny druhy v rozsahu 0 - 50 z celkových 165.

začátek 2 3 4 konec

literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021