zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 58x

Listnáče : Magnoliopsida / Fagales / Betulaceae / Betula

Betula albosinensis (Bříza čínská)

Pochází ze západní Číny. Roste v podobě stromu. Dorůstá výšky 15 - 30m. Borka je oranžová nebo červenooranžová, odlupuje se v tenkých pruzích, v mládí je namodrale ojíněná. Větve jsou v mládí holé, řídce žláznaté. Listy jsou vejčité až vejčitě podlouhlé, dlouhé 3- 8cm, široké 2 - 5cm, báze zaoblená až téměř srdčitá, vzácně široce klínovitá, konec je zašpičatělý, okraj nepravidelně 2x pilovitý, spodní strana je světlejší, v mládí žilky ochlupené, žilnatinu tvoří 10 - 14 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1,5cm. Šištice jsou vejčitě válcovité, převislé, dlouhé 3 - 4cm, široké 1 - 1,2cm, mají 1cm stopky, listeny velikosti 4 - 7mm se 3mi laloky, střední lalok je podlouhlý nebo kopinatý, postranní jsou téměř okrouhlé, 1/3 délky. Plodem je vejčitá nažka délky 2 - 3mm. Existují vnitrodruhové taxony:

BetulaAlbosinensis.jpg
630 x 840 px
196.34 kB BetulaAlbosinensis2.jpg
1127 x 845 px
244.61 kB BetulaAlbosinensis3.jpg
576 x 768 px
179.49 kB BetulaAlbosinensis4.jpg
720 x 960 px
385.08 kB BetulaAlbosinensis5.jpg
720 x 960 px
485.48 kB

Synonyma: B. albo-sinensis, B. bhojpattra var. sinensis, B. utilis var. sinensis

Popis rodu Betula

cenikceny již od 37,00 Kč s DPH

Existuje asi 120 druhů. Pochází ze severní polokoule. Patří mezi opadavé rostliny. Roste v podobě stromu nebo i keře. Borka bývá bílá nebo nažloutlá a obvykle se odlupuje. Listy jsou střídavé, mívají vejčitý tvar se špičkou a pilový okraj. Kvete v jednopohlavnými květy v jehnědách. Samčí jsou delší, žluté a svislé, zatímco samičí bývají vzpřímené a menší. Z nich pak vznikají šištice s plody - dvoukřídlými nažkami. Nejznáměnjší a zároveň u nás nejobvyklejší břízou je B. pendula (Bříza bělokorá). Bříza je schopná denně spotřebovat až 60 litrů vody. Nesnáší seřezávání tažných a tlustších větví. Existují vnitrodruhové taxony:

Není náročná na pěstování, vhodnější je vlhčí půda, ale roste i v suché. Patří mezi pionýrské rostliny osidlující holé půdy. Nesnáší přesazování.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019