zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 211x

Trávy : Liliopsida / Poales / Poaceae / Bothriochloa

Bothriochloa ischaemum (Vousatka prstnatá)

Roste v jižní, střední a východní Evropě s přesahem na Sibiř k Altaji, Kavkaz, Turecko, střední Asii, Číně, Mongolsku, Dálném východě, Indii, severní Africe a do Severní Ameriky byla pouze zavlečená. Roste v trsech a patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 15 - 60 (i 85)cm. Barva je šedozelená, později přechází do fialové. Listy jsou ploché, místo jazýčku naleznete věneček chlupů. Květenství tvoří 5 - 7 (i 12) lichoklasů, klásky jsou na vřetenu v páru a je bíle ochlupené a horní má osinu délky 1,5cm. Plodem je obilka. Patří mezi ohrožené druhy C3.

Vyhovují ji suché kamenité stráně, stepy, suché lesy, atp.

BothriochloaIschaemum.jpg
1024 x 768 px
304.24 kB BothriochloaIschaemum2.jpg
720 x 960 px
581.5 kB BothriochloaIschaemum3.jpg
720 x 960 px
272.23 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Amphilophis ischaemum, Andropogon ischaemum, Andropogon ischaemum f. songaricus, Andropogon ischaemum var. ischaemum, Andropogon ischaemum var. laevifolius, Andropogon ischaemum var. songaricus, Andropogon panormitanus, Andropogon patulus, Andropogon pertusus var. panormitanus, Andropogon taiwanensis, Andropogon undulatus, B. ischaemum f. ischaemum, B. ischaemum f. songarica, B. ischaemum var. songarica, B. panormitana, Dichanthium ischaemum, Ischaemum dactyloideum, Sorghum ischaemum

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Popis rodu Bothriochloa

Existuje asi 70 druhů. Rostou v tropech a teplejších oblastech celého světa. Patří mezi trvalky rostoucí v trsech. Mohou být dále výběžkaté nebo poléhavé. Pod zemí vytváří oddenek. Dorůstají výšky 0,15 - 2m. Listy jsou ploché, na vnější straně s jazýčkem. Květy tvoří kasy z oboupohlavných klásků a celkově vytváří latu. Plodem je obilka.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:

Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020