zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 310x

Subtropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Caryophyllales / Nyctaginaceae / Bougainvillea

Bougainvillea glabra (Bugénvilea lysá)

Pochází z Brazílie. Roste v podobě popínavého keře. Kmínky jsou tlusté. Větve jsou holé nebo řídce ochlupené, převislé, v úžlabí mají 0,5 - 1,5cm trny. Listy jsou eliptické až mírně vejčité, lesklé nebo matné, na spodní straně bledší, žilnatina vystoupá a řídce ochlupená, dlouhé 4 - 13cm, široké 3 - 6cm, z obou stran holé nebo řídce ochlupené a řapíky jsou dlouhé 1cm. Květy mají bílé až růžovofialové či červené listeny široce vejčitého až eliptického tvaru se špičkou, délky 2,5 - 4,5cm, šířky 2cm, trubka je nafouklá, 5tihranná, krátce ochlupená, nazelenalá, dlouhá 2cm a na konci 5tilaločnatá. Plody jsou řídce ochlupené nebo holé, dlouhé 0,7 - 1,3cm. Existují vnitrodruhové taxony:

V létě potřebuje pravidelnou vydatnou zálivku a pravidelné hnojení. Dokáže údajně vydržet i teploty do -7°C, ale ideální zimování je při 10°C s výrazně omezenou zálivkou a nemusí být na světle. Na jaře se provádí hluboké seříznutí.

BougainvilleaGlabra2.jpg
1024 x 768 px
124.75 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: B. brachycarpa, B. glabra var. acutibracteata, B. glabra var. alba, B. glabra var. brachycarpa, B. glabra var. graciliflora, B. glabra var. obtusibracteata, B. glabra var. sanderiana, B. rubicunda, B. spectabilis var. glabra

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Bougainvillea

Pochází z Brazílie a tropů Ameriky. Je pojmenována po francouzském mořeplavci Louisi Antoninu Comte de Bougainvilleovi (1729 - 1811). Nejznámějším druhem je B. glabra a B. spectabilis. Roste v podobě keře nebo stromu, bývá popínavý, občas trnitý a trny mohou být i větvené. Listy jsou střídavé až téměř vstřícné, řapíkaté, vejčité až elipticky kopinaté, špičaté a celokrajné. Kvete oboupohlavnými květy po 1 - 3ks, obklopenými listeny, vlastní květ je drobný, trubkovitý, 4 - 6tilaločný, laloky krátké, tyčinek 4 - 10 a semeníky jsou vřetenovité. Plody jsou eliptické, kyjovité, hranaté, 5tižeberné. Existují vnitrodruhové taxony:

Potřebuje dobře propustnou půdu bohatou na živiny a plné slunce. Hnojivo používejte kombinované. Na suchém vzduchu prospěje rosení. Špatně snáší celoroční pobyt v běžných bytových podmínkách. Během jarního kvetení se může rostlina pěstovat na okenním parapetu, v létě je jí nejlépe na vzdušném místě venku. Na jaře přesazujeme do dobře propustného substrátu s pH 6,5 bohatého na živiny. Na podzim seřezáváme (kvůli kvetení) a přezimujeme se slabou zálivkou v teplotě 10 - 15°C. Minimální teplota je 7 - 10°C. Nemá ráda průvan.

Množíme řízkováním polodřevitých řízků v létě s použitím stimulátoru, spodního tepla a zakrytím igelitovým sáčkem, dokud nezačne vytvářet nové listy.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020