zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 40x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Lamiales / Stilbaceae

Bowkeria

Roste v JAR v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Listy vyrůstají zpravidla v 3 - 4četných přeslenech nebo vstřícně. Květenství má listeny, vlastní květy jsou oboupohlavné, kalich je 5tilaločný, kožovitý, může být žláznatý, koruna má široce zvonkovitou trubku, laloky mají 2 pysky, horní je rozeklaný na 3 úkrojky a spodní na 2. Plodem je vejčitá tobolka obsahující mnoho semen.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Bowkeria citrina

Roste v jižní Africe v podobě bohatě větveného keře (i stromovitého). Dorůstá výšky do 3m. Povrch je ochlupený. Borka je šedobílá. Listy vyrůstají v 3 - 4četných přeslenech (i vstřícně), mohou být ochlupené a mírně zvlněné, zašpičatělé, dlouhé do 7cm, široké 1cm a řapíky jsou dlouhé do 6mm. Květy v paždí listů žlutými květy o délce i šířce 2cm. Plodem je hnědá dřevnatá tobolka délky do 9mm a šířky 5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Bowkeria cymosa

Roste v JAR v podobě stálezeleného bohatě větveného keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 4m. Borka je hnědá. Větve jsou slabé. Listy vyrůstají vstřícně nebo v 3četných přeslenech, jsou kopinaté, špičaté, oboustranně se zužující, podvinuté, mohou být drobně zubaté, mírně svrasklé, ochlupené, dlouhé 2,5 - 8 (i 15)cm, široké 1 - 5cm, báze je tupá nebo kulatá, spodní strana ochlupená a řapíky jsou dlouhé do 6mm. Květenství tvoří stopkaté květy, kalich je 1/2kulatý, dlouhý 5mm, ochlupený, 5ticípý, koruna je prakticky kulatá, bílá nebo bleděfialová, uvnitř v jícnu s načervenalými nebo žlutými skvrnami, průměru 1 - 1,5cm, 2pyská, horní pysk je krátce 2laločný a spodní 3laločný. Plodem je vejčitá tobolka délky 7mm a šířky 3mm.

Vyskytuje se na okrajích lesů, pastvinách a březích.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. calceolarioides

Bowkeria verticillata

Roste v jižní Africe v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 5 (i 10)m. Borka je šedá. Větve jsou v mládí načervenalé s bílými lenticelami. Listy vyrůstají ve (2 -) 3 (i 4)četných přeslenech, jsou eliptické vejčité nebo kopinaté, zašpičatělé, pilovité, tmavězelené, svrasklé, ochlupené, dlouhé 2,5 - 13cm, široké 0,6 - 6,5cm, báze klínovitá až zakulacená a řapíky jsou max. krátké. Květy jsou krátce stopkaté, párovité, bílé, dlouhé do 2cm a kalich je zelený. Plodem je vejčitá mírně dřevnatá tobolka délky 1,6cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická zóna: 6

Synonyma: B. gerrardiana, B. natalensis, B. simplicifolia, B. triphylla, B. velutina


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021