zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 357x

Byliny : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Aphragmus

Aphragmus oxycarpus

Roste v Číně, Nepálu, střední Asii, východním i západním Himálaji v trsovitých růžicích. Dorůstá výšky (2 -) 5 - 10 (i 15)cm. Přízemní listy jsou mírně ztlustlé, řapíkaté, podlouhlého tvaru, délky 1 - 2,5cm, šířky 2 - 5mm s řapíky délky 0,5 - 2cm, lodyžní jsou podlouhlé až eliptické, dlouhé 0,6 - 1,2cm a široké 2 - 4mm. Kvete tmavě růžovofialovými nebo bílými květy v 5 - 12tičetném hroznu délky až 5cm, vlastní květy mají velikost 3mm, stopku (2 -) 4 - 6mm, kališní lístky jsou dlouhé 2mm, korunní jsou dlouhé (3,5 -) 4 - 4,5mm a široké 1,5mm. Plodem je kopinatá až eliptická špičatá šešule délky (0,5 -) 0,6 - 1 (i 1,2)cm, šířky 1,5 - 2mm a obsahuje 4 - 6 eliptických hnědých semen délky 1mm.

Vyhovují mu štěrkovité vlhké půdy bohaté na živiny a polostín.

Množí se semeny nebo letními řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: A. oxycarpus var. glaber, A. oxycarpus var. microcarpa, A. oxycarpus var. microcarpus, A. oxycarpus var. oxycarpus, A. oxycarpus var. stenocarpus, A. przewalskii, A. stewartii, A. tibeticus, Braya alpina, Braya foliosa, Braya oxycarpa, Braya oxycarpa f. glabra, Braya oxycarpa var. stenocarpa, Braya rubicunda, Eutrema przewalskii, Lignariella duthiei

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Brassicaceae (Brukvovité)

Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.

Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020