zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 168x

Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Hyacinthaceae

Brimeura

Roste v jihovýchodní Evropě a na západě středozemí. Patří mezi cibuloviny. Listy jsou úzké. Kvete modrými zvonkovými květy. Plodem je tobolka.

Synonyma: Charistemma, Sarcomphalium

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Brimeura amethystina (Hyacint ametystový)

Pochází z Pyrenejí, ale roste i na jihu Francie a v horách Jugoslávie. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 20cm. Pod zemí vytváří vejčitou hnědou cibuli. Listy jsou úzké, čárkovité, přízemní a mají délku až 20cm. Na 1 rostlině jich je 4 - 8ks. Květenstvím je řídký max. 12tičetný hrozen, vlastní květy jsou zvonkovité až válcovité, dlouhé 1cm. Plodem je tobolka. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji plné slunce a dobře propustné půdy.

Množí se dceřinnými cibulemi sázenými do hloubky 6 - 8cm.

BrimeuraAmethystina.jpg
1024 x 768 px
249.78 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: B. amethystina f. font-queri, B. amethystina subsp. fontqueri, B. font-queri, Hyacinthus amethystinus, Hyacinthus amethystinus var. pallidiflorus, Hyacinthus angustifolius, Hyacinthus curvifolius, Hyacinthus curvulus, Hyacinthus font-queri, Hyacinthus hispanicus, Hyacinthus montanus, Hyacinthus pallidiflorus, Hyacinthus pyrenaeus, Sarcomphalium amethystinum, Scilla amethystina

Brimeura duvigneaudii

Pochází z Mallorky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. amethystina subsp. duvigneaudii, B. amethystina var. duvigneaudii

Brimeura fastigiata

Roste na Mallorce, Menorce, Korsice a Sardínii. Pod zemí vytváří cibuli. Dorůstá výšky 1,5 - 20cm. Listy jsou přízemní, čárkovité, dlouhé (0,1 -) 5 - 22cm, široké (0,6 -) 1 - 3,1mm. Květenství je (1 -) 4 - 7 (i 8)mičetné, vlastní květy jsou zvonkovité se 6ti špičatými cípy s délkou 5 - 9mm, barva je bílá, růžová nebo růžovofialovomodrá a mírně podélně pruhovaná. Plodem je tobolka délky do 6mm.

Vyhovují ji travnatá místa, skalní výstupy, okraje křovin a to zejména na kyselém (i zásaditém) základu.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Charistemma fastigiata, Hyacinthus fastigiatus, Hyacinthus pouzolzii, Scilla fastigiata


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019