zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 142x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Malpighiales / Rhizophoraceae

Bruguiera (Kolenovník/Brugiera)

Roste od východní Afriky po jihovýchodní Asii, Austrálii a Polynésii jako mangrovový strom. Dorůstá výšky až 40m. Z půdy mu vyrůstají kolenaté pneumatofory a dokáže vytvářet i vzdušné kořeny. Palisty jsou kopinaté a dlouhé 2 - 4cm. Listy jsou celokrajné, kožovité, řapíkaté a na spodní straně černě tečkované. Kvete oboupohlavnými květy po 1 - 5ti ks na stopkatých vrcholících, kalich mají kožovitý s 8 - 15ti laloky šídlovitého špičatého tvaru, korunní lístky mají 2 laloky (mohou být i vykrojené). Plodem je kožovitá bobule.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Bruguiera cylindrica

Roste v Austrálii, Bruneji, Číně, Filipínách, Indii, Indonésii, Malajsii, Mynamaru, Papue-Nové Guineji, Srí Lance, Thajsku a Vietnamu v podobě stromu. Dorůstá výšky 20 - 23m při průměru kmene 20 - 30cm. Borka je šedá, drobně korkovitá. Palisty jsou dlouhé 2,5 - 3,5cm. Listy jsou eliptické, špičaté, dlouhé 5 - 17cm, široké 2 - 8cm, báze klínovitá a řapíky jsou dlouhé 1 - 4,5cm. Květenství má 5 - 8mm stopku, vlastní květy jsou béžové až zelené, dlouhé 1 - 1,2cm, mají zpravidla 8 kališních lístků, korunní lístky jsou dlouhé 3 - 4mm se 2 - 3mi štětinami a mají 1 - 4mm stopku. Plody jsou dlouhé 1 - 1,2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. caryophyllaeoides, B. caryophylloides, B. malabarica, Rhizophora caryophylloides, Rhizophora cylindrica

Bruguiera exaristata

Roste v Austrálii, Timoru a Nové Guineji v podobě stromu. Dorůstá výšky do 10m při průměru kmene do 25cm. Borka je brázditá, šedá až tmavěšedá. Palisty jsou dlouhé 2cm. Listy bývají obvejčité (i eliptické), oboustranně špičaté, dlouhé 4 - 10cm, široké 2 - 5cm, okraj může být podvinutý, žilnatinu tvoří 7 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1,5 - 2,5cm. Kvete samostatnými květy délky 2 - 2,5cm na 0,7 - 1,2cm stopce, mají 8 (i 10) kališních lístků délky 1 - 1,5cm, korunní lístky mají délku 0,9 - 1,1cm s 2ma krátkými laloky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Bruguiera gymnorhiza

Roste od Indie přes Čínu po Austrálii a v tichomoří v podobě mangrovového stromu. Dorůstá výšky 5 - 15 (i 36)m při průměru kmene 40 - 46cm. Vytváří zde i lištovité kořenové náběhy. Borka je šedá, červenohnědá až prakticky černá, vláknitá a drsná. Vytváří vzdušné kořeny a kolenovité pneumatofory. Větve jsou hladké, světlešedé až nažloutlé. Palisty jsou dlouhé 4cm a záhy padávají. Listy jsou vstřícné, eliptické až mírně obvejčité, tmavězelené, kožovité, špičaté (i tupé), dlouhé (5 -) 8 - 21 (i 22)cm, široké (2 -) 4 - 7 (i 9)cm, báze klínovitá, žilnatinu tvoří 9 - 10 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 4,5cm, zpravidla načervenalé. Kvete světlebéžovými, červenými nebo hnědými samostatnými zpravidla převislými květy o délce 3 - 3,5cm na 1 - 2,5cm stopce, kalich je červený až růžovočervený, trubka dlouhá 1 - 2mm, cípy jsou dlouhé 1,8 - 2cm v počtu 10 - 14ks a korunní lístky jsou dlouhé 1,3 - 1,5cm. Plodem jsou zvonovité bobule o délce 2 - 2,5cm.

Roste na mořském pobřeží, kde snáší příliv o výšce až 2m.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. capensis, B. conjugata, B. conjugata f. alba, B. gymnorhiza f. alba, B. gymnorhiza var. palun, B. rhedii, B. rheedei, B. rumphii, B. wightii, B. zippelii, B. zippelii var. oblongifolia, Rhizophora conjugata, Rhizophora gymnorrhiza, Rhizophora palun, Rhizophora tinctoria

Bruguiera hainesii

Roste v Malajsii, Singapuru, Myanmaru, Thajsku a Papue-Nové Guineji v podobě stromu. Dorůstá výšky až 33m při průměru kmene do 70cm. Borka je hnědá až šedá a má žlutohnědé korkovité lenticely. Palisty jsou dlouhé 3,5cm. Listy jsou eliptické, špičaté, dlouhé 9 - 16cm, široké 4 - 7cm, báze klínovitá a řapíky jsou dlouhé 2,5 - 4cm. Květenství je 2 - 3četné, stopky dlouhé 0,7 - 1,3cm, vlastní květy mají 6 - 8mm stopku, délku 1,8 - 2,3cm, kalich je světlezelený, má 10 laloků, trubka má průměr 5mm, korunní lístky jsou dlouhé 7 - 9mm a laloky mají 2 - 4 štětiny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Bruguiera parviflora

Roste v jihovýchodní Asii, Srí Lance a Austrálii v podobě stromu. Dorůstá výšky do 20 - 24m při průměru kmene 15 - 55cm. Borka je hladká, šedá. Palisty jsou dlouhé 4,5cm. Listy jsou eliptické, špičaté, dlouhé 6 - 13cm, široké 2,5 - 4cm, báze je klínovitá, žilnatinu tvoří 10 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1,5 - 2cm. Květenství je 3 - 10tičetné, má 2cm stopku, vlastní květy mají 0,6 - 1,3cm stopku, barvu žlutozelenou, 8 kališních lístků délky 2mm, korunní lístky jsou dlouhé 1,5 - 2mm s 0,5mm laloky a 3mi štětinami délky 0,5mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. ritchiei

Bruguiera sexangula

Roste v Indii, jihovýchodní Asii a Austrálii v podobě stromu. Dorůstá výšky do 20 - 33m při průměru kmene 65 - 80cm. Vytváří kolenaté pneumatofory o výšce až 45cm, někdy i chůdovité kořeny. Borka je hladká, bleděhnědá až šedá. Palisty jsou zelené až žlutozelené, dlouhé 3,5 - 4cm. Listy jsou eliptické, oboustranně špičaté, dlouhé 8 - 16cm, široké 3 - 6cm, žilnatinu tvoří 7 - 11 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1,5 - 5cm. Kvete převislými samostatnými květy o délce 3 - 4cm na 6 - 12cm stopce, mají 10 - 12 kališních lístků v barvě načervenalé až rezavohnědé, korunní lístky jsou dlouhé 1,5cm a mají 2 třásnité laloky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. australis, B. eriopetala, B. oxyphylla, B. parietosa, Rhizophora sexangula


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019