zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 25x

Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Burkartia

Burkartia lanigera

Roste v Argentině v kompaktních polštářových 1/2klatých porostech o průměru až 5cm. Dorůstá výšky (3 -) 5 (i 10)cm. Listy vytvářejí husté růžice, jsou tuhé, čárkovité s hrotem, svinuté, kožovité, dlouhé 0,8 - 1 (i 1,5)cm, široké 1 - 1,5mm a mají ochlupené bazální pochvy. Květenstvím je přisedlý úbor, zákrov je válcovitý, dlouhý 0,7 - 1,1cm, široký 5 - 7mm, zákrovní listeny vyrůstají ve 3 - 4 řadách, jsou kopinaté, špičaté až hrotité, okvětními lístky jsou 4mm, terč tvoří 9 - 12 květů, jsou 2pyské, bílé, vnitřní pysk je krátký, vnější větší, vejčitý, dlouhý až 4mm a je zakončený 3mi drobnými zoubky. Plodem je nažka délky 0,5 - 1cm s bílým chmýrem délky do 6mm.

Vyhovují ji chudé písčité půdy na plném slunci.

Množí se semeny nebo řízky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Perezia lanigera, Perezia sessiliflora

Popis rodu Burkartia

Existuje pouze 1 druh. Rodové jméno bylo vybráno na počest argentinského botanika jménem Arturo Erhardo Burkat (1906 - 1975).

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021