zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 63x

Tropické keře : Magnoliopsida / Sapindales / Burseraceae / Bursera

Bursera simaruba (Březule balzámová/Bursera balšámová)

cenik ceny již od 30,00 Kč s DPH

Roste od Floridy a středního Mexika až po severní Brazílii v podobě obvykle jednodomého stromu. Dorůstá výšky 5 - 25m při průměru kmene 0,4 - 1m. Větve jsou rozkladité, lesklé a červené. Borka se odlupuje v tenkých plátech a má měděčervenou barvu. Listy mohou být ochlupené, dlouhé 10 - 20cm, řapíky dlouhé do 14cm, vyrůstají ve spirále, zpeřené, zpeřené, tvořené 5 - 9ti lístky, lístky vejčité, obvejčité nebo kopinaté, dlouhé 3 - 12 (i 14)cm, široké 3 - 8cm, špičaté, v mládí na spodní straně ochlupené a mají řapíčky. Kvete v holých či ochlupený latech nebo hroznech, jsou dlouhé 5 - 10cm, květy mají 4 - 8mm stopky, samčí jsou 3četné, bílé, samičí 5tičetné, bílé, nažloutlé nebo zelenohnědé, kališní lístky dlouhé 1mm, korunní dlouhé 2 - 3mm a vějčité až kopinaté. Plodem je podlouhlá 3boceeliptická tobolka délky 0,5 - 1 (i 1,5)cm obsahující bílé 3boké aromatické semeno a červenou dužinu.

Vyhovují ji suchá místa, skály, atp. ve vlhkých tropických a subtropických lesích. Snáší i zasolená místa.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: B. arborea, B. bonairensis, B. gummifera, B. gummifera var. glabrata, B. gummifera var. polyphylla, B. integerrima, B. simaruba var. yucatanensis, B. subpubescens, Elaphrium arboreum, Elaphrium integerrimum, Elaphrium simaruba, Elaphrium subpubescens, Icicariba simaruba, Pistacia simaruba, Terebinthus arborea, Terebinthus simaruba

Popis rodu Bursera

cenikceny již od 30,00 Kč s DPH

Roste v tropech a subtropech Ameriky (včetně Galapág), zejména v Mexiku v podobě opadavého keře nebo stromu. Borka se odlupuje. Listy jsou seskupené zejména na koncích větví, jsou střídavé, bývají 1 - 2x zpeřené se 3 či více lístky, okraj celokrajný nebo pilovitý, často průsvitně tečkované. Kvete drobnými bělavými květy v úžlabích latách, kalich je 3 - 6tilaločnatý, korunních lístků má 3 - 6, 6 - 12 tyčinek a 3 - 5tipouzdré semeníky. Plodem je peckovice nebo tobolka vejčitého až téměř kulovitého tvaru s 1 semenem.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2022