zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 60x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae

Butea (Butea)

Roste jihovýchodní nebo jižní Asii v podobě opadavého stromu nebo popínavého keře. Dorůstá výšky až 15m. Borka je šedá. Palisty jsou malé až střední a opadavé. Listy jsou zpeřené, 3četné, ochlupené a později kožovité. Květenství je úžlabní nebo vrcholová lata nebo hrozen, listeny jsou malé, vlastní květy jsou velké, červenooranžové až červené, husté, kalich zvonkovitý, cípy krátké, tupě 3phlé, horní 2 spojené v široký pysk, korunní lístky jsou prakticky stejné velikosti, nehetnaté, pavéza vejčitá až kopinatá, špičatá, křídla srpovitá, člunek je nejdelší, zahnutý a špičatý. Plody jsou podlouhlý zploštělý nepukavý lusk obsahující 1 semeno. Nejznámějším druhem je B. monosperma.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Butea braamiana

Roste v Číně v podobě šplhavého keře. Borka je hnědá. Větve jsou v mládí hnědočerné a nažloutle ochlupené. Palisty jsou šídlovité, ochlupené, dlouhé 3mm. Listy jsou 3četné, mají řapíky délky 10 - 13cm, , lístky jsou obvejčitě kosočtvercovité, oboustranně ochlupené, dlouhé 6 - 8cm, široké 4 - 6,5cm, žilnatinu tvoří 6 - 8 párů žilek, báze je zakulacená až klínovitá, střední může být vykrojený a vzdálený 6cm ostatních. Květenstvím je chudý hrozen, vlastní květy mají světlezelený kalich. Plodem je podlouhlý mírně zahnutý zploštělý lusk délky 14 - 17cm, šířky 3 - 4cm, křídla jsou žilkovaná, řídce ochlupená, stopka má délku 1,5cm a obsahuje hnědočerná lesklá ledvinitá zploštělá semena délky 2 - 2,2cm a šířky 3,3 - 3,5cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Butea buteiformis

Roste v Číně, Bangladéši, Bhútánu, Indii, Myanmaru a Nepálu v podobě keře nebo trvalky. Dorůstá výšky do 5m. Kmínky jsou vzpřímené nebo šplhavé, hranaté a nahnědle ochlupené. Listy jsou 3četné, mají 10 - 20cm řapíky, vlastní lístky jsou široce vejčitěeliptické, špičaté, oboustranně ochlupené, dlouhé 15 - 45cm, široké 12 - 35cm, báze zakulacená nebo uťatá a žilnatinu tvoří 10 - 12 párů žilek. Květenstvím je bohatý hrozen nebo lata, vlastní květy mají nahnědle ochlupený kalich délky 6 - 8mm, koruna je červenooranžová, pavéza široce eliptická, zahnutá, délky 1,5cm, křídla jsou úzce vejčitá, zahnutá, dlouhá 1,3cm, člunek je vejčitý a dlouhý 1,7cm. Plodem je hnědě ochlupený lusk délky 4,5 - 10cm a šířky 2 - 3cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Megalotropis buteiformis

Butea monosperma (Butea listnatá)

Roste v jižní a jihovýchodní Asii v podobě opadavého stromu. Dorůstá výšky 10 - 20cm při průměru kmene do 30cm, borka je šedočerná. Palisty jsou šídlovité, dlouhé 1,5mm. Listy jsou 3četné, mají 10 - 20 (i 22,5)cm dlouhé řapíky, vlastní lístky jsou nestejné, kožovité, oboustranně drsné, vrcholový lístek je široce obvejčitý až prakticky kulatý, zakulacený nebo vykrojený, dlouhý (12,5 -) 14 - 17 (i 20)cm, široký (11 -) 12 - 15 (i 17,5)cm, báze jek klínovitá, postranní lístky jsou úzce vejčité až podlouhlé, asymetrické, tupé nebo vykrojené, dlouhé 11,5 - 16cm, široké 8,5 - 10cm a řapíčky jsou dlouhé 5 - 7,5mm. Květenstvím je úžlabní hrozen nebo lata délky 20 - 40cm, povrch je ochlupený, vlastní květy mají stopku délky 1,2 - 2,5cm, šedě ochlupený kalich délky 1 - 1,2 (i 1,8)cm, koruna je dlouhá 10 - 17,5cm, červenooranžová, později žlutá, 3x delší kalicha, pavéza je vejčitá, dlouhá 4 - 5cm, široká 2cm, křídla úzce srpovitá, dlouhá 4cm, člunek na bázi s oušky, je zahnutý, stříbřitě ochlupený, dlouhý 4 - 5,5c a široký 1,5cm. Plodem je přitiskle stříbřitě ochlupený zakulacený lusk délky 9 - 15cm, šířky 3 - 4cm, má 1,2 - 1,5cm stopku, semena jsou hnědočerná, ledvinitá až zakulacená, zploštělá, dlouhá 2,7cm a široká 3,3 - 3,6cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: B. braamania, B. frondosa, B. frondosa var. lutea, Erythrina monosperma, Plaso monosperma, Plaso monosperma var. flava, Plaso monosperma var. rubra, Rudolphia frondosa

Butea superba

Roste v Indii, Číně, Indočíně, Jávě a Filipínách.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Plaso superba, Rudolphia superba


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021