zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 15x

Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Alismatales / Araceae / Caladium

Caladium smaragdinum

Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. asperulum, C. engelii, C. smaragdinum var. asperulum

Popis rodu Caladium

Rodové jméno je odvozené přímo od pojmenování původních domorodců z tropické Ameriky, odkud také všechny druhy pocházejí. Dorůstá výšky 0,15 - 1m. Pod zemí vytváří hlízovitý oddenek. Listy jsou dlouze řapíkaté, čepel bývá srdčitá, střelovitá nebo eliptická a žilnatina bývá kontrastní ke zbytku a i ten může být barevně skvrnitý. Květenstvím je palice se světlým toulcem. Plodem je bobule. Existují vnitrodruhové taxony:

Roste v podrostu tropických deštných pralesů. Vyžaduje teplotu vyšší než 20°C, stín až polostín a vysokou vzdušnou vlhkost. Půda by měla být vlhká, dobře propustná a bohatá na živiny. Na podzim se zálivka pomalu omezuje, až nakonec se zcela zastaví. Rostliny následně zatáhnou. Oddenky se skladují při teplotě 18°C.

Dělí se dceřinými hlízkami.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Araceae (Áronovité)

Patří sem více než 3000 druhů. Najdou se zde byliny i keře, dále terestrické, epifytské, liánovité nebo dokonce i vodní rostliny. Náleží především k trvalkám. Kořeny bývají v pdobě hlíz nebo oddenku. Listy mohou být s řapíkem i bez a vyrůstají střídavě. Žilnatina je zpeřená, dlanitá nebo souběžná. Pokud se jedná o tvar, oblíbený je střelovitý, srdčitý nebo hrálovitý. Květenstvím je palice (ztlustlé klasy) s toulcem (vzácně bez). Plodem je peckovice nebo bobule, méně častěji oříšek, měchýřek nebo tobolka. Obvykle bývá i dužnatý.

Pocházejí z tropických lesů. Vyznačují se zvláštním květenstvím v palici, kterou obklopuje jediný obvykle tuhý listen zvaný toulec. Nejsou náročné na světlo, vyhovuje jim polostín a přímé slunce jim škodí. Jsou poměrně snášenlivé na sušší vzduch uvážíme-li odkud pocházejí, ale každopádně rosení jim nebude vadit.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020