zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 134x

Keře : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae

Calotropis (Kalotropis)

Existují pouze 2 druhy. Pochází z jihovýchodní Asie a z Blízkého Východu. Roste v podobě keře. Všechny části rostliny roní mléko.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Calotropis gigantea (Kalotropis obrovská)

Roste v Indonésii, Malajsii, Filipínách, Thajska, Srí Lance, Indii a Čině. Jako keř se silnými větvemi dorůstá výšky až 1 - 4 (i 5)m. Vstřícně vyrůstající tuhé kožovité listy mají obvejčitý tvar s krátkou špičkou, světle zelenou barvu, délku 8 - 20cm a šířku 4 - 12cm. Kvete bílými květy o průměru 2,5 - 4,5cm v hroznech na koncích větví v chocholíku. Tvoří je 5 masitých okvětních lístků. Plody s chocholku na vrcholu mají modrozelenou barvu, délku 7 - 10cm, tloušťku 2,5 - 4cm a obsahují mnoho semen.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Calotropis procera (Plchoplod otevřený/Sodomské jablko)

Pochází z oblasti Mrtvého moře v Izraeli, ale roste i v horním Egyptě. Barva borky je šedavá. Dorůstá výšky až 5m. Celá rostlina roní jedovaté mléko. Má šedou rozpraskanou kůru. Vstřícně vyrůstající dužnaté listy obvejčitého tvaru s krátkou špičkou a s voskovým kožovitým povrchem jsou dlouhé až 30cm. Velikost bílých květů s fialovými konci je 1,5 - 2,5cm. Tvoří jej 5 tuhých okvětních lístků. Žlutozelený plod tvaru broskve (je nejprve splasklý, postupně se nafukuje) obsahuje jedovaté mléko, které také dráždí kůži. Ve zralosti explosivně pukají a vystřelují semena v podobě nažky s chmýrem. Je jedovatý.

Vyhovují ji písčité půdy.

Množí se semeny.

CalotropisProcera.jpg
1176 x 882 px
432.13 kB CalotropisProcera2.jpg
1148 x 883 px
315.3 kB CalotropisProcera3.jpg
1176 x 882 px
301.96 kB


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019