karta rostliny zobrazena tento rok 369x
Subtropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Theaceae / Camellia
Roste v Číně v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Dorůstá výšky (1 -) 5 - 15 (i 30)m. Větve jsou růžovofialově červené a ochlupené. Listy jsou střídavé, eliptické, podlouhlé, tupé až zašpičatělé, pilovité, kožovité, tuhé, kožovité, tmavě zelené, dlouhé (3 -) 5 - 14 (i 25)cm, široké (1 -) 2 - 7,5 (i 10)cm, báze klínovitá, spodní strana světle zelená, žilnatinu tvoří 7 - 9 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 4 - 7mm. Kvete po 1 - 3ks v paždí listů bílými (i narůžovělými) květy o průměru 2,5 - 3,5cm na 0,5 - 1cm stopce se žlutým středem, listence jsou 2, opadavé, vejčité, dlouhé 2mm, kališních lístků je 5, jsou široce vejčité až prakticky kulaté, dlouhé 3 - 5mm, mají (5 -) 6 - 8 (i 9) korunních lístků, vnitřní jsou obvejčité, dlouhé 1,5 - 2cm, široké 1,2 - 2cm a na bázi srostlé. Plodem je 3pouzdrá tobolka délky 1 - 1,5cm, šířky 1,5 - 3cm obsahující 3 tmavěhnědá lesklá kulovitá semena o průměru 1 - 1,4cm. Kromě listů i sušená a fermentovaná poupata se využívají k přípravě čaje. Úrodu poskytuje 30 - 100let. Existují vnitrodruhové taxony:
Přestože roste v subtropech, nesvědčí mu vysoké teploty, protože roste ve vyšších polohách hor. Má rád spíše chlad, ale ne mráz (snáší teplotu do -3°C) a kyselou vlhkou ale ne mokrou půdu.
klimatická USDA zóna: 9 - 11
Synonyma: C. arborescens, C. bohea, C. chinensis, C. formosensis, C. longlingensis, C. oleosa, C. sinensis f. macrophylla, C. sinensis f. parvifolia, C. sinensis f. rosea, C. sinensis var. sinensis, C. sinensis var. waldenae, C. thea, C. thea var. bohea, C. thea var. stricta, C. thea var. viridis, C. theifera var. macrophylla, C. viridis, C. waldenae, Thea bohea, Thea bohea var. stricta, Thea cantoniensis, Thea chinensis, Thea cochinchinensis, Thea formosensis, Thea grandifolia, Thea latifolia, Thea olearia, Thea oleosa, Thea parvifolia, Thea sinensis, Thea sinensis var. macrophylla, Thea sinensis var. parvifolia, Thea stricta, Thea viridis, Theaphylla anamensis, Theaphylla cantonensis, Theaphylla cantoniensis, Theaphylla laxa, Theaphylla viridis
Rodové jméno pochází od Brněnského jezuitského botanika Josefa Kamela, který kamélie popsal na Filipínách. Roste Koreji, Vietnamu, Indii, Indočíně, Filipínách, Japonsku a Číně v podobě stálezeleného keře nebo nízkého stromu. Dorůstá výšky 2 - 20m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, přisedlé nebo objímavé, kožovité, pilovité (i celokrajné) a tmavězelené. Největší ozdobou jsou květy, podobají se čajovým růžím, ale nevoní, jsou prakticky přisedlé, nemají odlišené listence a kališní lístky, bývá jich 10, mohou opadávat, koruna je bílá, žlutá nebo červená, průměru 1 - 12cm a tvoří ji 5 - 9 (i 12) korunních lístků. Plodem je suchá dřevnatá tobolka obsahující až 8 semen. Největší a nejstarší sbírkou u nás se pyšní Liberecká botanická zahrada.
Vyhovuje ji polostín, kyselá půda, chladný vzduch 5 - 15°C do rozvinutí poupat, pak zvýšit na 16°C. Krátkodobě dokáže přežít i mráz -6°C bez následného rychlého oteplení. Důležité je stále udržovat vysokou vlhkost a pro květ i stálou teplotu bez větších změn. Substrát udržujte stále vlhký s mírně kyselým pH, v době květu zálivku zmírněte. Na zimu je potřeba dopřát světlo a teplotu 5 - 15°C. Přesazujeme jednou za 2 - 4 roky. Při přesazování se nechá bal neporušený. Dobře snáší řez.
Množí se semeny (rychle ztrácejí klíčivost) nebo vrcholovými řízky. Zakoření zhruba za 8 týdnů při teplotě 20°C.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: