zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 81x

Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Liliales / Liliaceae

Cardiocrinum (Křínovec)

Rodové jméno je tvořené složením řeckých slova kardia = srdce (odkazje se na tvar listů) a krinon = lilie. Roste v Himálaji, Číně, Indii, Myanmaru, Nepálu, Dálném východu a Japonsku. Pod zemí vytváří cibuli.

Přestože je mrazuvzdorný, je doporučováno místo zakrýt nastýlkou listí nebo půdy a zamezit většímu přísunu vody. Vyhovují ji neutrální až mírně kyselé půdy bohaté na živiny, polostín a chráněné místo.

Množí se semeny nebo dceřinými cibulemi sázenými do hloubky 15 - 20cm.

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Cardiocrinum cathayanum

Roste v Číně. Dorůstá výšky 1,5m. Listy jsou ve spodní 1/2 stonku v přeslenech, ostatní jsou střídavé. Květenství tvoří 3 - 5 květů, na vnější straně jsou nazelenalé a uvnitř béžové.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Lilium cathayanum

Cardiocrinum cordatum

Roste v Japonsku, Kurilských ostrovech a Sachalinu. Dorůstá výšky 1,2 - 1,5m. Listy ve spodní 1/2 jsou srdčité a v přeslenech. Květenství tvoří 10 - 15 trubkovitých květů v barvě béžové.

Vyhovují mu vlhké jehličnaté i dubové lesy nebo bambusy.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. cordatum f. sordidum, C. cordatum var. glehnii, C. glehnii, Hemerocallis cordata, Hemerocallis cordifolia, Lilium cordatum, Lilium cordifolium, Lilium glehnii, Saussurea cordifolia

Cardiocrinum giganteum

Roste v Číně, Bhútánu, Indii, Myanmaru a Nepálu. Dorůstá výšky 1 - 3m. Pod zemí vytváří několik vejčitých hlíz délky 4cm a šířky 2cm.. Lodyha je přímá, dutá, řídce olistěná, průměru 3 - 5cm. Listy jsou ve spodní části větší, dlouze řapíkaté, čepel je vejčitá (horní listy vejčité až 3úhlé, báze mělce srdčitá až uťatá), dlouhá až 30cm, široká 20cm, báze srdčitá a řapíky jsou dlouhé až 40cm. Květenství tvoří řídký 8 - 16tikvětý hrozen, listeny malé, opadavé, vlastní květy úzce nálevkovité, okvětní lístky mají konce ven ohnuté, tupé, dlouhé 12 - 15cm, široké 1,5 - 2cm, uvnitř bílé na bázi s červenými pruhy, vrchní strana bílá nebo nazelenalá a tyčinky jsou dlouhé 7cm. Plodem je prakticky kulatá tobolka se zobákovitou špičkou, průměrem do 4cm a obsahuje vejčitě 3úhlá semena délky 4 - 5mm a šířky 2 - 3mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyskytuje se v podrostu vlhkých lesů i v křovinách.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Lilium cordifolium subsp. giganteum, Lilium giganteum


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020