zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 284x

Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Sapindales / Sapindaceae / Cardiospermum

Cardiospermum halicacabum

Roste v tropické a subtropické Africe a Asii. Patří mezi plazivé křovité rostliny. Dorůstá výšky 3 (i 5)m. Kmínek může být ochlupený. Řapíky mají délku 0,4 - 5,5cm, vícečetná čepel je dlouhá 0,5 - 1,2cm a široká 0,5 - 1,2cm a má přitiskle ochlupený povrch. Střední lístek má hrubě pilový až peřenodílný okraj, špičku, délku 1,5 - 6,5cm a šířku 0,8 - 2,5cm. Palisty jsou opadavé a kopinaté. Kvete v chocholíku o velikosti 5 - 14cm na 1,5 - 10,5cm stopkách. Kvete bílými až žlutými květy. Plodem je nafouklý měchýřek (lampiónek) zelené až oranžové barvy rozdělený na 3 komory obsahující tmavěhnědá zakulacená 5mm semena. Délka je 1,2 - 4cm a průměr 1,7 - 3,7cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Často jej lze nalézt podél silnic a řek.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. acuminatum, C. corycodes, C. glabrum, C. inflatum, C. luridum, C. moniliferum, C. pumilum, C. truncatum, Corindum halicacabum

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Cardiospermum

Existuje asi 14 druhů. Rostou v Americe, Indii a tropické Africe. Na jihu USA a v jižní Africe jsou řazeny mezi invazivní druhy. Rodové jméno pochází z řeckých slov kardia = srdce a sperma = semeno. Rostliny patří mezi liány, některé druhy dřevnatí nebo vzácně se jedná o keře. Může se dále jednat o trvalky i jednoletky. Listy jsou střídavy, 2x 3četné nebo 2x 3laločnaté. Kvete drobnými bílými jednopohlavnými, jednodomými nebo dvoudomými květy v paždí listů, chocholících nebo latách s listeny. Plodem je 3laločná tobolka (lampiónek) s blanitým až papírovým povrchem. Obsahuje zakulacená černá semena. Nejznámějším druhem je C. halicacabum.

Není náročná na půdu, ale je teplota nesmí nikdy klesnout pod 5°C.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Sapindaceae (Mýdelníkovité)

Existuje asi 150 rodů s asi 2000 druhy. Pochází zejména z tropů a subtropů. Rosto v podobě stromů, keřů, popínavých rostlin i bylin a to jak stálezelené rostliny, tak opadavé. Dále mohou být jednodomé i dvoudomé, jednopohlavné i oboupohlavné a dokonce i mnohomanželné. Listy jsou nejčastěji střídavé, dále jednoduché, ale i trojčetné nebo i více zpeřen. Kvete v latech, hroznu nebo vrcholíku. Bývají zdrojem chutného ovoce nebo dřeva. Mezi nejznámější rody patří: Javor, Liči, Rambutan a Svitel.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019