zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 40x

Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Klasea

Klasea lycopifolia (Srpice karbincolistá/S. jednoúborná/Srpovník karbincolistý)

Roste od jižního Ruska po Francii a Itálii jako trvalka. Dorůstá výšky 0,3 - 1,2m. Pod zemí vytváří silný oddenek. Lodyha je přímá a nevětvená a olistěná pouze ve spodní 1/2. Listy jsou lesklé, přízemní široce vejčité, hrubě pilovité, výše položené jsou laločnatě zubaté až lyrovitě peřenolaločné. Kvete v jediném úboru na dlouhé stopce, v průměru má 2 - 3cm, zákrov je zvonkovitý, listeny střechovité, vnější vejčité, vnitřní čárkovitá a koruna je fialová. Plodem je nažka délky 4 - 5mm s bělavým chmýrem. Patří mezi vzácné druhy C2r.

Vyhovují mu travnaté až křovinaté svahy, lesostepi (i slatiny) na plném slunci.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Carduus hyssopifolius, Carduus lycopifolius, K. lycopifolia, Serratula lycopifolia

Popis rodu Klasea

Roste v Euroasii a severní Africe.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021