zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 88x

Tropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Trixis

Trixis praestans

Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Cacalia praestans, Castra praestans, T. flexuosa, T. missionum, T. mollissima

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Trixis

Roste od jihu USA po Jižní Ameriku v podobě byliny nebo keře (občas i šplhavého). Listy jsou střídavé, jednoduché, přisedlé i řapíkaté, čárkovité až kopinaté, eliptické, vejčité nebo obvejčité, celokrajné nebo zoubkovité. Kvete v paprsčitých úborech, zákrov je zvonkovitý až válcovitý, obvykle opatřený 5 - 12ti listeny, lůžko je rovné, ochlupené, kališní lístků 5 - 16 v 1 - 3 řadách, kvítky vyrůstají po 4 - 60ti ks, jsou oboupohlavné, koruna žlutá, žlutooranžová nebo bleděžlutá, dvoupyská, vnější pysk eliptický nebo podlouhlý, 3zubý, vnitřní 2klaný, tyčinek 5. Plodem je válcovitá až vřetenovitá 5tižeberná obvykle ochlupená nažka s chmýrem s 50 - 150ti štětinami.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019