zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 138x

Subtropické stromy : Magnoliopsida / Lamiales / Bignoniaceae / Catalpa

Catalpa brevipes

Roste v Dominikánské Republice v podobě stromu. Větve jsou slabé. Listy vyrůstají vstřícně nebo v 3četných přeslenech, jsou eliptické až vejčité, zakulacené nebo tupé, kožovité, dlouhé 1,5 - 6cm, široké 1 - 3,5cm, báze zakulacená a řapíky jsou dlouhé 0,3 - 1,5cm. Květenství je řídké, chudé, vlastní květy mají kalich se 2ma laloky délky 5 - 7mm, koruna je zvonkovitá, dlouhá 1,5cm a v jícnu má žlutou a růžovofialovou skvrnu. Plodem je čárkovitá tobolka délky 8 - 32cm, šířky 2 - 5mm a obsahuje semena délky 5 - 8mm a šířky 0,6 - 1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Catalpa

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Roste v tropech v USA, Kubě, Tibetu a jihovýchodní Číně v podobě zpravidla opadavého stromu (i keře) se širokou korunou. Listy jsou vstřícné nebo v přeslenité, velké a mohou být vzácně i laločnaté. Květenstvím je vrcholová lata nebo hrozen, vlastní květy jsou 5tičetné, koruna je trubkovitá, má 2 pysky a horní jsou více cípaté. Plodem je úzká dlouhá válcovitá tobolka obsahující mnoho zploštělých ochlupených semen. Nejznámějším druhem je C. bignonioides.

Vyhovuje mu vlhá dobře propustná půda, teplo, chráněné místo a slunce. Půda by neměla být příliš výživná, aby na podzim přírůstky dobře vyzrály.

Množí se semeny nebo kořenovými řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Bignoniaceae (Trubačovité)

Existuje v ní asi 120 rodů a asi 750 druhů. Naleznou se zde stromy nebo keře, řidčeji liány. Pochází zejména z teplých tropů a subtropů. Centrem druhové diversity je Jižní Amerika. Listy bývají zpeřené nebo dlanitě složené a protistojně vyrůstající. Květy mohou vyrůstat samostatně nebo v hroznech a vrcholíku. Okvětní lístky bývají zubaté nebo laločnaté. Díky efektní květům to bývají vhodné druhy pro pěstování v okrasných zahradách. Plodem je tobolka. Množí se semeny. Mezi nejznámější zástupce Trubač nebo Pyrostegia.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2022