zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 5x

Subtropické stromy : Magnoliopsida / Malvales / Bombacaceae / Cavanillesia

Cavanillesia hylogeiton

Roste v Peru, Bolívii a Brazílii v podobě stromu s otevřenou korunou. Kmen je hladký. Větve jsou štíhlé. Palisty jsou opadavé, vejčité, dlouhé 5 - 6mm a široké 3 - 4mm. Listy jsou eliptické, celokrajné, tupé nebo i s hrotem, v mládí oboustranně ochlupené, dlouhé do 25cm, široké 20cm, báze je srdčitá, žilnatina je zpeřená, vločkovitě plstnatá a řapíky jsou dlouhé i více než 5 - 10cm. Květenstvím je terminální svazeček, vlastní květy mají 1cm stopku, zvonkovitý kalich délky 1,5 - 1,7cm, šířky 1 - 1,2cm, vnitřní strana je ochlupená, korunní lístky jsou prakticky lopatkovité, tupé, na vnější straně ochlupené, dlouhé 2,5 - 3cm a široké 7 - 8mm. Plodem je tobolka délky do 18cm, šířka až 20cm s 5ti křídly o šířce 9cm a obsahují podlouhlá semena délky 4cm a šířky 7 - 8mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Cavanillesia

Roste ve střední a Jižní Americe v podobě velkého stromu s výškou až 45m. U báze se vytvářejí opěrné pilíře anebo je kmen alespoň ztlustlý. Dřeň kmene je měkká a připomíná balsu. Listy jsou jednoduché, střídavé, dlanitožilné, laločnaté, vejčité nebo srdčité a mohou být kožovité. Kvete před listy narůžovělými květy v okoličnatém květenství, kalich je 5tidílný, zvonkovitý, květy mají 5 korunních lístků, průměr 2cm a mnoho tyčinek. Plody jsou nepukavé tobolky s 5ti blanitými řídly, délkou 10cm a zpravidla obsahují 1 úzké semeno.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019