karta rostliny zobrazena tento rok 12x
poslední revize 23.05.2024
Tropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Gonocalyx
Roste v Kostarice v podobě epifytického keře s větvemi délky do 3m. Větve jsou kulaté a mohou být ochlupené. Borka je slabá, podélně popraskaná. Listy jsou obvejčité nebo eliptické, zakulacené, mírně vykrojené, z části vroubkované, kožovité, dlouhé 1 - 3cm, široké 0,5 - 1,5cm, báze je klínovitá, protáhlá a řapíky jsou dlouhé 1 - 3mm. Květenství je úžlabní, 1 - 2květé, podepřené 3 - 5ti vejčitými ochlupenými listeny délky 1 - 1,5mm, šířky 0,5 - 1mm, vlastní květy mají 0,5 - 1,3cm stopku, kalich délky 3 - 5mm s 5ti laloky, laloky jsou 3úhlé, špičaté, dlouhé 0,5mm, koruna je válcovitá, červená, dlouhá 1,4 - 2,5cm, široká 3 - 6mm, laloky 3úhlé až podlouhlé, dlouhé do 3mm a jícen je uvnitř ochlupený.. Plodem je kulovitá modře černá bobule průměru 0,8 - 1cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Cavendishia pterocarpa, Themistoclesia pterocarpa
Roste na severu Jižní Ameriky, střední Americe a v Karibiku v podobě malého kompaktního epifytického nebo pozemního keře. Listy jsou střídavé, celokrajné nebo vroubkované, kožovité, přisedlé anebo řapíkaté. Kvete samostatnými nebo párovými květy anebo v chudých volných hroznech, květní listeny jsou malé, listence 2, vlastní květy jsou 4 - 5tičetné, koruna trubkovitá až prakticky válcovitá, laloky 3úhlé a mají 10 tyčinek. Plodem je bobule.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
literatura: