zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 125x

Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Klasea

Klasea nudicaulis

Roste v západním středozemí jako trvalka v trsech. Dorůstá výšky (10 -) 30 - 50 (i 60)cm. Lodyha je přímá a nevětvená. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, vejčitě kopinaté, zubaté, špičaté, dlouhé 10 - 17cm, široké 5 - 7cm, lodyžní jsou střídavé a drobné. Květenstvím je úbor o průměru 2 - 3cm, zákrov je 1/2kulatý, listeny 3úhlé zakončené tmavým přívěškem, trubkovité květy jsou oboupohlavné s nálevkovitou červenofialovou korunou. Plodem je nažka délky 3 - 4,5mm s chmýrem délky 0,9 - 1,1cm.

Vyhovují mu suché horsky laděné louky zejména s vápencovým základem.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Calcitrapa nudicaulis, Carduus cerinthifolius, Carduus cerinthoides, Carduus glaucus, Carduus nudicaulis, Centaurea dornacina, Centaurea nudicaulis, Serratula albarracinensis, Serratula eliasi, Serratula ibrahimi, Serratula nudicaulis, Serratula nudicaulis subsp. demissa, Serratula nudicaulis var. albarracinensis, Serratula nudicaulis var. ibrahimi, Serratula nudicaulis var. subinermis, Serratula nudicaulis var. transiens

Popis rodu Klasea

Roste v Euroasii a severní Africe.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021