zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 139x

Ovoce : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Ceratonia

Ceratonia siliqua (Rohovník obecný/Svatojánský chléb)

cenik ceny již od 22,00 Kč s DPH

Pochází z východního středozemí. Patří mezi stálezelené zpravidla dvoudomé stromy. Dorůstá výšky 6 - 10 (i 17)m a šířky do 12m. Kořen je dlouhý a sahá hluboko pod zem. Borka má tmavou hnědošedou barvu a drsný povrch. Listy jsou střídavé, sudozpeřené s 2 - 6ti páry lístků, mají délku 10 - 20cm, střídavě postavené, kožovité, dlouze vejčité až eliptické, celokrajné, dlouhé 3 - 7cm, na noc je skládá, ale nejsou citlivé na dotyk. Kvete zelenými květy v 2 - 15 (i 30)cm kuželovitém hroznu, vlastní květy mají malý kalich s krátkými laloky a korunní lístky zcela chybějí. Svoje české jméno je odvozeno od plodů. Plodem je hnědý lusk dlouhý (5 -) 10 - 20 (i 30)cm, široký 1,2 - 2,5 (i 3)cm a obsahuje pravidla 3 - 8 tvrdá, hnědá semena velikosti zhruba malé zploštělé fazole a zároveň podobné váhy. Dříve našla uplatnění jako závaží - 1 semeno = 1 karát. Dnes se používá k přípravě kořalky, ale poslouží i jako náhrada za kávu nebo ke krmení dobytka. V rozdrcené podobě se vzniklá mouka používá pro přípravu pokrmů lidem s bezlepkovou dietou. Jako potrava sloužil i samotný usušený lusk, který je sladké chutí a podobá se sušené švestce. Obsahuje 50% curků a kyselinu máselnou. Z jednoho stromu lze sklidit až 300kg.

Je hodně odolný vůči ohni. Vyhovuje mu dobře propustná půda a mírná zálivka.

Množí se semeny.

CeratoniaSiliqua.jpg
1127 x 845 px
146.51 kB CeratoniaSiliqua4.jpg
634 x 845 px
202.33 kB CeratoniaSiliqua5.jpg
1127 x 845 px
215.2 kB CeratoniaSiliqua6.jpg
1127 x 845 px
98.63 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Ceratonia

cenikceny již od 22,00 Kč s DPH

Rodové jméno pochází z řeckého slova keratoś = roh. Patří mezi stálezelené stromy. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, kožovité a lesklé. Květenství je úžlabní, vlastní květy nemají korunu, kalich má 5 cípů, mohou být samčí s 5ti tyčinkami, oboupohlavné s krátkými tyčinkami, sterilním nebo fertilním pylem a oboupohlavné s dlouhými tyčinkami a fertilním pylem. Plodem je nepukavý lusk obsahující plochá tmavěhnědá semena.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021