zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 16x

Palmy a cykasy : Cycadopsida / Cycadales / Zamiaceae / Zamia

Zamia boliviana

Jedná se o nejjižněji rostoucí Zamii a je to navíc Bolivijský endemit. Kmen je podzemní, hlízovitý, válcovitý, dlouhý 25cm a v průměru má 6 - 8 (i 10)cm. Listy vyrůstají po 3 - 5ti ks, jsou světlezelené, holé, dlouhé 40 - 50cm, široké 50cm, zpeřené, tvořené úzce kopinatými (i mírně srpovitými) lístky délky 20 - 30cm, šířky 1cm, konec může být drobně zubatý s 2 - 5ti zuby, okraj podvinutý, řapíky je kulatý až mírně 3hranný, holý a dlouhý 30cm. Samičí šištice jsou samostatné, dlouhé 14 - 18cm, široké 5cm, červenohnědě plstnaté, hrotité, mají 8 - 10cm stopky, samčí jsou samostatné, válcovité, plstnaté, dlouhé 5 - 7cm, široké 1 - 1,3cm a mají 2,5 - 8cm stopky.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Ceratozamia boliviana, Palmifolium bolivianum, Z. brongniartii

Popis rodu Zamia

Pochází z tropické Severní, střední a Jižní Ameriky. Latinské jméno pochází z řečtiny a znamená šišku. Ta je charakteristická pro její plod. Jedná se o dvoudomé opadavé keře. Nejvyšší druhy mají do 4m výšky, ale naleznou se i drobné druhy. Většinou nad zemí bezkmenné (kmen bývá ukrytý v zemi) s kožovitými palmovitě tvořenými zpeřenými listy s délkou obvykle do 2m, vlastní úkrojky mohou být zubaté, čárkovité či kopinaté a řapíky mohou být ostnité. Květenství je šišticovité, stopkaté, husté, bohaté, samčí jsou válcovité, samičí tlustější, válcovité až mírně vejčité, šupiny mají štítnaté, zploštělé, u samčích opadávají, samičí mají 2 přisedlá vajíčka. Semena jsou hranatá s dužnatým osemením. Jsou jedovaté.

Zamie rostou v různorodých podmínkách, jeden druh roste jako epifyt, jeden ve skalních štěrbinách, většina v podrostu různých typů lesa od vlhkých až po velmi suché. Patří sem druhy pouštní, z mořských dun, z bažin a rostou až do 2500m n.m.

Pozor, nepleťte si Keják s druhem Zamioculcas zamiifolia (Kulkas zamiolistý), který pochází z východní Afriky a Madagaskaru. Můžete si ho prohlédnout např. v pražské Botanické zahradě u Karlova náměstí.

Množí se tedy semeny, občas výhony.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek