zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 51x

Listnáče : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Cercis

Cercis siliquastrum (Zmarlika Jidášova)

cenik ceny již od 20,00 Kč s DPH

Pochází z východního středozemí a z Malé Asie. Patří mezi opadavé rostliny. Dorůstá výšky i šířky 3 - 4 (i 10)m. Barva kmínku je načervenalá, ve stáří šedorůžová. Listy jsou kulaté až kulatě ledvinovité, u stopky s prohlubní. Dorůstají velikosti 7 - 12cm. Spodní strana je světlejší. Kvete na jaře před objevením se listů v 3 - 6tičetném svazčitém květenství na starších větvích nebo i na kmeni. Jejich barva je růžovočervená o mají velikost 2cm. Plodem je plochá luska dlouhá 7 - 10cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Špatně odolává našim zimám. Snáší pokles na mráz do -23°C, proto je vodné kořeny na zimu zakrýt. Vyhovují ji suché vápenité svahy. Dobře snáší řez a to i velmi výrazný.

CercisSiliquastrum.jpg
681 x 908 px
401.26 kB CercisSiliquastrum2.jpg
681 x 908 px
335.62 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Siliquastrum orbicularis

Popis rodu Cercis

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Roste v Severní Americe, Asii a Středozemí. Jedná se o větší opadavé keře či nízké stromy. Listy jsou srdčité. Kvetou růžovými až růžovofialovými květy s využitím kauliflorie (přímo na loňských a starších větvích) a to před olistěním nebo souběžně.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019