zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 18x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae

Chiranthodendron

Existuje pouze 1 druh. Roste v podobě stromu. Listy jsou velké, srdčité, 5 - 7milaločné, spodní strana je plstnatá a řapíky dlouhé. Kvete samostatnými velkými květy, kalich má 2 - 3 listence, je prakticky zvonkovitý, hluboce 5tilaločný, postrádá korunní lístky, tyčinky jsou dlouhé, na bázi srostlé a mají 5 velkých prašníků a je zakončený drápovitou špičkou. Plodem je dřevnatá hluboce 5tilaločná tobolka obsahující obvejčitá kožovitá semena s lesklým osemením.

Vyhovuje mi chráněné místo vlhkou hlubokou půdou bez přístupu mrazu.

Množí se semeny.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Chiranthodendron pentadactylon

Roste v Mexiku a Guatemale v podobě stromu. Dorůstá výšky 12 - 30m při průměru kmene 1 - 2m. Větve jsou křivolaké. Listy jsou vejčitě kulovité, zašpičatělé, mělce laločnaté až prakticky celokrajné, tmavězelené, dlouhé 12 - 20 (i 30)cm, báze srdčitá, spodní strana plstnatá a dlanitožilná. Kvete samostatnými červenorůžovofialovými květy o průměru 8cm na stopce s větší délkou než kalich, kalich má délku 3,5 - 5cm, vnější strana je plstnatá, tmavěčervená a z části srostlé tyčinky mají délku 15cm. Plodem je úzce eliptická tvrdá dřevnatá tobolka s hlubokými 5ti laloky, délkou 7,5 - 10 (i 15)cm a obsahuje černá semena s oranžovým osemením.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

klimatická zóna: 9 - 11

Synonyma: Cheirostemon apetalum, Cheirostemon platanoides, C. platanoides


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021