zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 387x

Palmy a cykasy : Liliopsida / Arecales / Arecaceae

Chrysalidocarpus (Chrysalidokarpus)

Pochází z Madagaskaru. Patří mezi jednodomé 1kmenné až trsnaté palmy bez výskytu trnů. Listy jsou zpeřené.

Vyžaduje min. teplotu 16°C, plné slunce a dobře propustnou půdu bohatou na živiny.

Množí se semeny.

Do substrátu doporučuji použít:
Drcená antuka
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Chrysalidocarpus cabadae

Roste v podobě palmy se svazčitými kmínky. Kmínky mají výšku do 9m a šířku 13cm. Listy jsou vystoupavé, pochvy modrozelené, zpeřené, tvořené 24 - 60ti páry lístků.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Chrysalidocarpus lutescens (Chrysalidokarpus nažloutlý)

Pochází z Madagaskaru. Roste v 6 - 10tičetných trsech. Dorůstá výšky až 15m. Kmínky jsou nažloutlé, kroužkované. Listy jsou obloukovité, pochvy hladké, červenohnědě skvrnité, ojíněné, řapíky s vřetenem nažloutlé, zpeřené, tvořené 40 - 60ti páry lístků, vlastní lístky jsou úzce kopinaté, dlouhé do 60cm. Květenství je úžlabní. Plody jsou vejčité, žluté a dlouhé 1 - 2cm.

Má ráda dostatek světla, ne však přímého slunce. Vhodné je např. stínění záclonou. Teplotně patří k náročnějším roslinám. Ideální je rozmezí 25 - 28°C, v zimě min. 17 - 18°C. Pokud je umístěna blízko topení, je nutné pravidelné denní rosení. Potřebuje výživný propustný substrát, nejlépe rašelinový. Ten doplníte listovkou, drnovkou a pískem. Dále by měl být stále vlhký, ne však přemokřený. Hnojíme 2x měsíčně vícesložkovým tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Protože palmy obecně špatně snášejí přesazování a vlastně jakoukoliv manipulaci, přesazujeme až když kořeny začnou vyčnívat z květináče.

Množí se semeny, které klíčí po 30 - 40ti dnech v prohřátém substrátu.

ChrysalidocarpusLutescens.jpg
576 x 768 px
170.53 kB

Synonyma: Areca lutescens

Chrysalidocarpus madagascariensis

Roste na Madagaskaru v trsech. Kmínka mají výšku do 10m a průměr 15cm. Listy jsou dlouhé až 3m, zpeřené, tvořené až 100 páry lístků. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Areca madagascariensis


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019