zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 334x

Palmy a cykasy : Liliopsida / Arecales / Arecaceae / Chrysalidocarpus

Chrysalidocarpus lutescens (Chrysalidokarpus nažloutlý)

Roste na Madagaskaru v (1 -) 6 - 10tičetných trsech. Dorůstá výšky 2 - 5 (i 15)m při průměru kmene 10 - 15cm. Kmínky jsou nažloutlé, kroužkované a pokryté šedými zbytky pochev listů, které se překrývají. Listy jsou obloukovité, pochvy hladké, červenohnědě skvrnité, ojíněné, řapíky s vřetenem nažloutlé, zpeřené, tvořené 40 - 60ti páry lístků, vlastní lístky jsou úzce kopinaté, dlouhé do 60cm a široké 2 - 2,5cm. Květenství je úžlabní, bohatě větvená, žlutá, dlouhá 30cm, samčí květy mají 3kališní lístky, 3 korunní, samičí květy mají průměr 3mm, 3 kališní lístky a 3 korunní. Plody jsou vejčité, tmavěžluté, později černé a dlouhé (1 -) 1,5 (i 2)cm.

Má ráda dostatek světla, ne však přímého slunce. Vhodné je např. stínění záclonou. Teplotně patří k náročnějším roslinám. Ideální je rozmezí 25 - 28°C, v zimě min. 17 - 18°C. Pokud je umístěna blízko topení, je nutné pravidelné denní rosení. Potřebuje výživný propustný substrát, nejlépe rašelinový. Ten doplníte listovkou, drnovkou a pískem. Dále by měl být stále vlhký, ne však přemokřený. Hnojíme 2x měsíčně vícesložkovým tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Protože palmy obecně špatně snášejí přesazování a vlastně jakoukoliv manipulaci, přesazujeme až když kořeny začnou vyčnívat z květináče.

Množí se semeny, které klíčí po 30 - 40ti dnech v prohřátém substrátu.

ChrysalidocarpusLutescens.jpg
576 x 768 px
170.53 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 10 - 12

Synonyma: Areca lutescens

Popis rodu Chrysalidocarpus

Roste na Madagaskaru a Komorských ostrovech v podobě jednodomé 1kmenné až trsnaté palmy bez výskytu trnů. Listy jsou zpeřené. Květenství je úžlabní a vlastní květy jsou žluté. Nejznámějším druhem je Ch. lutescens.

Vyžaduje min. teplotu 16°C, plné slunce a dobře propustnou vlhkou půdu bohatou na živiny.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Arecaceae (Arekovité)

Patří mezi jednoděložné rostliny. Znamená to například, že vytvářený stonek netloustne jako u dvouděložných anebo úplně chybí. Tato čeleď je lidově označována jako palmy a je jedinou čeledí řádu arekotvarých. Většinou pochází z tropů nebo subtropů. Nejjižněji rostoucí palmou je Rhopalostylis sapida rostoucí na 44 rovnoběžce na Chatmanových ostrovech a nejseverjněji rostoucí palmou je Chamaerops humilis, který dosahuje 44 rovnoběžky v jižní Francii. Existuje asi 189 rodů a 2361 druhů. Existují tyto podčeledě:

Najdeme v ní keře, vysoké i nízké stromy a dokonce i liány. Listy se nacházejí pouze na konci ve tvaru chocholu, jsou stálozelené, dlanitého nebo 1x (vzácně 2x) zpeřeného tvaru. Rostliny mohou být jednodorné nebo dvoudorné. Bílé nebo béžové květy jsou většinou jednopohlavné, drobné, tvořící husté laty. Plodem je bobule nebo peckovice (s jedinou peckou). Palmy mají široké využití v zemědělství i průmyslu.

Pro pěstování pro ně většinou platí, že by neměli přijít na přímé slunce, mají rády rozptýlené světlo a rosení. Přesazovat by se měly pouze v případě nutnosti protože jej špatně snášejí a nedoporučuje se je také přenášet na jiné místo (mnohdy stačí o 1m nebo jiné natočení). Jsou pak schopné na dlouhou dobu zastavit růst.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek