zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 99x

Tropické keře : Magnoliopsida / Malpighiales / Chrysobalanaceae

Chrysobalanus (Zlatoplod)

Roste v tropech Ameriky a Afriky v podobě keře nebo malého stromu. Palisty jsou malé a opadavé. Listy jsou střídavé, kožovité, zvlněné, vejčité až eliptické a na spodní straně mohou být řídce ochlupené. Květenstvím je chudý hrozen nebo prakticky přisedlé svazečky, listence jsou malé, vlastní květy jsou bílé nebo nazelenalé, oboupohlavné, mají 5 kališních i korunních lístků, kališní jsou špičaté, nestejné, korunní jsou na bázi srostlé, tyčinky vyrůstají v kruhu v počtu 12 - 26ks. Plodem je peckovice. Nejznámějším druhem je Ch. icaco.

Vyhovují mu deštné lesy, mangrovy nebo okraje toků.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Chrysobalanus cuspidatus

Roste na Malých Antilách.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Licania oligantha

Chrysobalanus icaco (Zlatoplod slívový)

Roste v tropech celého světa v podobě stromu nebo keře. Dorůstá výšky 3 - 6 (i 10)m při průměru kmene až 30cm. Borka je nahnědlá a tenká, v mládí hnědočervená. Palisty jsou dlouhé 1 - 3mm a opadávají. Listy vyrůstají ve 2 řadách, jsou eliptické až vejčité, celokrajné, zakulacené až tupě špičaté (i vykrojené), kožovité, lesklé (i načervenalé), dlouhé 3 - 8cm, široké 2,5 - 6cm a řapíky jsou dlouhé 2 - 4mm. Květenstvím je terminální svazeček, vlastní květy jsou malé, 5tičetné a bělavé. Plodem je kulovitá peckovice o průměru do 5cm, barvy tmavěfialové a obsahuje velkou pecku. Jsou jedlé, ale málo dobré. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. ellipticus, C. guianensis, C. icaco f. albus, C. icaco subsp. ellipticus, C. icaco subsp. orbicularis, C. icaco subsp. pellocarpus, C. icaco var. ellipticus, C. icaco var. luteus, C. icaco var. pellocarpus, C. interior, C. luteus, C. orbicularis, C. pellocarpus, C. purpureus, C. savannarum, C. stuhlmannii, Prunus icaco

Chrysobalanus venezuelanus

Roste ve Venezuele a Brazílii v podobě stromu. Dorůstá výšky do 10m. Větve jsou v mládí řídce ochlupené. Palisty jsou opadavé. Listy jsou eliptické, kožovité, ocasaté (špička je dlouhá 1 - 1,7cm), lesklé, dlouhé 5,5 - 11cm, široké 2,2 - 4,2cm, báze je klínovitá, žilnatinu tvoří 6 - 8 párů vyniklých žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 4mm. Květenstvím ne několikačetný vrcholík na 5mm stopce, listeny i listence jsou vejčité, vlastní květy mají 3mm dlouhé zvonkovité lůžko, 5 korunních vejčitých bílých lístků a 14 - 15 tyčinek. Plodem je dužnatá peckovice délky 2 - 2,3cm a modrorůžovofialové barvy s krátkými chlupy.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019