zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 69x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Sapindales / Meliaceae / Chukrasia

Chukrasia tabularis

Roste od Nepálu, Indie, Srí Lanky přes Čínu po Andamany a západní Malésii v podobě stromu. Dorůstá výšky 20 - 40m při průměru kmene do 1,2m. Borka je tmavěhnědá, svisle rýhovaná a popraskaná, dřevo je žluté až hnědočervené. Větve jsou v mládí šedé. Listy jsou dlouhé 30 - 75cm, tvořené 6 - 12ti páry lístků, jsou krátce ochlupené, řapíky dlouhé 4 - 9cm, na bázi ztlustlé, vlastní lístky jsou vejčité až podlouhlé, asymetrické až srpovité, špičaté až zašpičatělé, max. řídce krátce ochlupené, papírovité až téměř kožovité, dlouhé 9 - 17,5cm, široké 3,5 - 6,5cm, báze tupá až zakulacené, žilnatinu tvoří 9 - 11 párů žilek a řapíčky jsou dlouhé 2 - 6mm. Květenstvím je kytice délky 10 - 30cm s primárními větvemi délky do 16cm, sekundární jsou dlouhé do 4cm, vlastní květy jsou ve svazečcích, listeny jsou úzce 3úhlé, dlouhé 0,2 - 1cm, zpravidla opadavé, listence jsou podobné, menší, květ má 3 - 4mm stopku, mělce pohárkovitý kalich má délku 2mm, průměr 2,5 - 3,5mm, korunní lístky jsou béžovozelené nebo žluté, zpravidla narůžovělé, podlouhlé až téměř lopatkovité, dlouhé 1,2 - 1,6cm a široké 5 - 6mm. Plodem je mírně vejčitá zpravidla 3chlopňová tobolka délky 2,5 - 4 (i 5)cm, šířky 2,7 - 5cm a obsahuje široce okřídlená semena délky 2 - 3cm a šířky 1,2cm. Existuje vnitrodruhový taxon:¨

Potřebuje světlo, ale ne přímé slunce a mírně navlhlou půdu.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: C. chickrassa, C. nimmonii, C. tabularis var. dongnaiensis, C. tabularis var. macrocarpa, C. tabularis var. microcarpa, C. tabularis var. tabularis, C. tabularis var. velutina, C. trilocularis, C. velutina, C. velutina var. dongnaiensis, C. velutina var. macrocarpa, C. velutina var. microcarpa, Dysoxylum esquirolii

Popis rodu Chukrasia

Existuje pouze 1 druh. Roste v Indii, Srí Lance, tropické Asii a západní Malesii v podobě opadavého stromu. Povrch je ochlupený. Listy jsou zpeřené s vrcholovým hrotem, lichozpeřené a 2x zpeřené, vlastní lístky jsou v mládí stříhané nebo laločnaté. Květenstvím je úžlabní až téměř vrcholová kytice, vlastní květy mají 4 - 5tilaločný kalich, 4 - 5 korunních lístků, které jsou zkroucené a semeníky jsou 3 - 5tipouzdré. Plody jsou vejčité nebo eliptické dřevnaté 3 - 5tichlopňové tobolky obsahující 60 - 100 semen/chlopeň.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2021