zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 396x

Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Vitales / Vitaceae / Parthenocissus

Parthenocissus tricuspidata (Loubinec trojlaločný)

cenik ceny již od 20,00 Kč s DPH

Pochází z Japonska, Koreje a Dálného východu. Patří mezi popínavé dřevité liány. Větve jsou kulaté, téměř holé, úponky krátké, bohatě větvené. Listy mají 4 - 12cm řapíky, vejčité, široké 10 - 20cm, báze srdčitá, na konci jsou 3 špičaté hrubě pilovité laloky, obě strany jsou lesklé, holé, na spodní straně na žilkách ochlupené, báze má 5 žilek a podzimní barva je červená. Jsou na sebe navrstveny jako tašky na střeše a stejně i fungují. Kvete ve vrcholících kratších listů, stopky jsou dlouhé 1 - 3,5cm, poupata jsou obvejčitá, velká 1,8 - 2,7mm, korunní lístky eliptické, stopky květů holé, dlouhé 2 - 3mm. Plodem je modročerná ojíněná bobule šířky (0,6 -) 0,8 - 1,2cm obsahující 1 - 3 obvejčitá či hruškovitá semena. Existují vnitrodruhové taxony:

ParthenocissusTricuspidata.jpg
1127 x 845 px
254.26 kB ParthenocissusTricuspidata2.jpg
1127 x 845 px
186 kB ParthenocissusTricuspidata3.jpg
1115 x 836 px
318.24 kB ParthenocissusTricuspidata4.jpg
532 x 800 px
292.18 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Acer nikoense, Ampelopsis haponica, Ampelopsis minima, Ampelopsis tricuspidata, Ampelopsis veitchii, Cissus thunbergii, Cissus tricuspidata, Crula nikoense, Crula nikoensis, Negundo nikoense, P. thunbergii, Psedera thunbergii, Psedera tricuspidata, Vitis inconstans, Vitis taquetii, Vitis tricuspidata

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Popis rodu Parthenocissus

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Velmi dekorativní pnoucí rostlina pocházející ze Severní Ameriky a východní Asie. Na jaře a v létě zkrášluje zdi a pergoly zelenými rozstřapenými listy, které na podzim přechází do zářivé červené. K podkladu se zachycuje přísavnými destičkami na větvených úponcích. Na zimu listy opadávají. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, dlanitě laločnaté, jednoduché nebo 3četné a lístky jsou hrubě zubaté. Kvete oboupohlavnými květy ve vrcholících či latách, kalich je drobný, korunních lístků je 5 (i 4), tyčinek 5 a semeníky jsou 2pouzdré se 2mi vajíčky. Plodem je 1 - 4semenná nejedlá bobule barvy tmavěmodré až načernalé. Semena jsou obvejčitá.

Je vhodné pěstovat na slunci, ale roste i ve stínu. Tam ale neroste tak rychle. Pokud potřebujete zachovat tvar, není problém rostlinu dle potřeby sestřihávat. Vyrovnává se s tím velice dobře.

Množí se dřevitými nebo i zelenými řízky nebo hřížením.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020