zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 762x

Ovoce : Magnoliopsida / Sapindales / Rutaceae / Citrus

Citrus hystrix (Mauricijská papeda)

Pochází z jihovýchodní Asie. Patří mezi stálezelené rostliny. Dorůstá výšky 3 - 6 (i 12)m. Mladé větve mají obdélníkový průřez a jsou trnité. Střídavé listy jsou tmavězelené, vejčité, tupě špičaté, drobně pilovité, na vrcholku řídce vroubkované, dlouhé 5 - 8 (i 15)cm, široké 2,5 - 4,5 (i 5)cm a řapíky jsou křídlaté. Kvete po 1 - 5ti ks na 1 - 5mm stopce, poupata jsou kulovitá, mají 4 - 5 kališních 3úhlých laloků délky 4mm, šířky 6mm, korunní lístky jsou bílé, vně narůžověločervené, dlouhé 0,7 - 1cm a mají 30 tyčinek. Plody mají eliptický až prakticky kulatý tvar délky 5 - 7cm, šířky 3 - 5cm s bradavičnatým žlutozeleným až zeleným povrchem, asi 1cm kůrou, lehce nahořklou chutí a obsahují mnoho semen délky 1,5 - 1,8cm a šířky 1 - 1,2cm.

CitrusHystrix.jpg
359 x 480 px
51.25 kB CitrusHystrix2.jpg
640 x 479 px
64.21 kB CitrusHystrix3.jpg
640 x 479 px
61.86 kB CitrusHystrix4.jpg
458 x 342 px
72.83 kB CitrusHystrix5.jpg
389 x 291 px
66.54 kB

Synonyma: C. auraria, C. balincolong, C. boholensis, C. celebica, C. celebica var. southwickii, C. combara, C. combara var. boholensis, C. combara var. macroptera, C. combara var. micrantha, C. combara var. southwickii, C. echinata, C. hyalopulpa, C. hystrix var. annamensis, C. hystrix var. balincolong, C. hystrix var. boholensis, C. hystrix var. micrantha, C. hystrix var. microcarpa, C. hystrix var. southwickii, C. hystrix var. torosa, C. kerrii, C. latipes, C. macroptera, C. macroptera var. annamensis, C. macroptera var. boholensis, C. macroptera var. combara, C. macroptera var. kerrii, C. macroptera var. micrantha, C. macroptera var. southwickii, C. micrantha, C. micrantha var. balincolong, C. micrantha var. microcarpa, C. papeda, C. papuana, C. southwickii, C. torosa, C. tuberoides, C. ventricosa, C. vitiensis, C. westeri, C. x aurantium var. saponacea, C. x bergamia var. unguentaria, C. x bergamia var. ventricosa, Fortunella sagittifolia, Papeda rumphii

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Citrus

Roste v tropech nebo subtropech v podobě stálezeleného nebo opadavého keře až stromu. Mladé větve jsou trnité, hranaté až zploštělé. Listy vyrůstají střídavě, jsou kožovité, jednoduché, celokrajné až pilovité nebo vroubkované a řapíky jsou prakticky křídlaté. Kvete bílými samostatnými květy anebo v hroznech nebo vrcholících, jsou oboupohlavné nebo samčí, kalich je pohárkovitý, 4 - 5tilaločný a má (4 -) 5 (i 8) korunních lístků. Plodem je kulovitá až podlouhlá bobule s obvejčitými zploštělými semeny.

Citrusům vyhovuje přes léto teplo a dostatek vláhy. Na zimu by se podle jednoho názoru měly přesunout do chladného skleníka do teplot blížící se k 5°C, jiné názory tvrdí, že takovýto pokles teploty není nutný.

Aby jste se dočkaly chutných velkých plodů, musí se semenáčky vypěstované ze semínek roubovat. Roubování se provádí tak, že podnož uříznete ve výšce asi 20cm, kde by měla mít tloušťku asi 3 - 4mm a odstraníte zbývající listy. Konec rozřízněte v půlce do hloubky 1,5 - 2cm. Listy na roubu z plodící rostliny zkraťte na 1/3 (kvůli snížení odparu vody), konec stonku seřízněte do tvaru V a vsuňte do rozřízlého konce podnože. Celek stáhněte průsvitnou umělohmotnou páskou a potřete štěpařským voskem. Zalejte substrát a celek vsuňtě do PET-lahve s odříznutým dnem. Docílíte tak požadovaného vlhkého prostředí. Ponechte v tomto stavu, dokud se neobjeví rašící lístky. K množení se mohou kromě semen používat i řízky se 3 - 5ti očky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020