zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 87x

Ovoce : Magnoliopsida / Sapindales / Rutaceae / Citrus

Citrus medica (Cedrát/Budhova ruka)

Roste v Indii a Myanmaru v podobě stálezelené keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 5m. Větve mohou mít silné trny délky 1 - 4cm. Listy jsou tmavězelené, lesklé, podlouhlé až vejčitěeliptické, tupě špičaté až zakulacené, vroubkovaně pilovité, dlouhé 6 - 20cm, široké 2 - 6cm, báze zakulacená nebo klínovitá a řapíky jsou dlouhé do 1cm, nekřídlaté. Kvete po 12ti ks narůžovělými květy v koncových latách nebo v postranních svazečcích, jsou oboupohlavné nebo pouze samčí, 5tičetné, kalich velikosti 5mm, korunní lístky vně růžové, uvnitř bílé, podlouhlé, dlouhé 1,5 - 2cm a široké 1cm. Plody dozrávají až 16 měsíců, mají délku 18 - 30cm, šířku 10 - 15cm, váhu až 1,5 (i 2)kg, tvoří ji velmi silná žlutá až tmavěoranžová kůra a nazelenalá dužina. Existují vnitrodruhové taxony:

Potřebuje dostatek světla, teplo a chráněné místo. Půda by měla být dobře propustná, bohatá na živiny a mírně vlhká. Na zimu můžete teplotu se zálivkou snížit, ale není to nutné. Není mrazuvzdorný, zimuje při 12 - 15°C (nesmí nikdy klesnout pod 4°C). Pro urychlení tvorby květů je důležité každoroční zastřihávání, nejlépe na podzim.

Množí se řízkováním nebo semeny.

CitrusMedica.jpg
1110 x 833 px
203.11 kB CitrusMedica2.jpg
1110 x 833 px
176.72 kB CitrusMedicaDigitata.jpg
1024 x 768 px
194.29 kB CitrusMedicaDigitata2.jpg
576 x 768 px
150.68 kB CitrusMedicaDigitata3.jpg
1110 x 833 px
139.29 kB CitrusMedicaDigitata4.jpg
1200 x 900 px
159.55 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Aurantium medicum, C. alata, C. balotina, C. bicolor, C. bigena, C. cedra, C. cedrata, C. crassa, C. fragrans, C. gongra, C. grandis var. pyriformis, C. hassaku, C. hiroshimana, C. kizu, C. kwangsiensis, C. limetta, C. limetta subsp. murcica, C. limonimedica, C. lumia, C. medica f. sudachi, C. medica subsp. bajoum, C. medica var. alata, C. medica var. digitata, C. medica var. dulcis, C. medica var. ethrog, C. medica var. limetta, C. medica var. nana, C. medica var. proper, C. medica var. sarcodactylus, C. medica var. tarung, C. nana, C. odorata, C. ponderosa, C. pyriformis, C. sarcodactylus, C. sudachi, C. tuberosa, C. x aurantium var. medica, C. x aurantium var. proper, C. x aurantium var. tamurana, C. x limonia var. limetta

Popis rodu Citrus

Roste v tropech nebo subtropech v podobě stálezeleného nebo opadavého keře až stromu. Mladé větve jsou trnité, hranaté až zploštělé. Listy vyrůstají střídavě, jsou kožovité, jednoduché, celokrajné až pilovité nebo vroubkované a řapíky jsou prakticky křídlaté. Kvete bílými samostatnými květy anebo v hroznech nebo vrcholících, jsou oboupohlavné nebo samčí, kalich je pohárkovitý, 4 - 5tilaločný a má (4 -) 5 (i 8) korunních lístků. Plodem je kulovitá až podlouhlá bobule s obvejčitými zploštělými semeny.

Citrusům vyhovuje přes léto teplo a dostatek vláhy. Na zimu by se podle jednoho názoru měly přesunout do chladného skleníka do teplot blížící se k 5°C, jiné názory tvrdí, že takovýto pokles teploty není nutný.

Aby jste se dočkaly chutných velkých plodů, musí se semenáčky vypěstované ze semínek roubovat. Roubování se provádí tak, že podnož uříznete ve výšce asi 20cm, kde by měla mít tloušťku asi 3 - 4mm a odstraníte zbývající listy. Konec rozřízněte v půlce do hloubky 1,5 - 2cm. Listy na roubu z plodící rostliny zkraťte na 1/3 (kvůli snížení odparu vody), konec stonku seřízněte do tvaru V a vsuňte do rozřízlého konce podnože. Celek stáhněte průsvitnou umělohmotnou páskou a potřete štěpařským voskem. Zalejte substrát a celek vsuňtě do PET-lahve s odříznutým dnem. Docílíte tak požadovaného vlhkého prostředí. Ponechte v tomto stavu, dokud se neobjeví rašící lístky. K množení se mohou kromě semen používat i řízky se 3 - 5ti očky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020