zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 363x

Ovoce : Magnoliopsida / Sapindales / Rutaceae / Citrus

Citrus limon (Citroník limonový)

Roste v Asii v podobě zpravidla rozkladitého stálezeleného keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 7m. Borka je našedlá, hladká. Větve mají až 3cm dlouhé trny. Listy vyrůstají střídavě, jsou kožovité, vejčité, eliptické až podlouhlé, vroubkovaně pilovité, lesklé, tmavězelené, v mládí načervenalé, špičaté, dlouhé 5 - 14cm, široké 3 - 6cm, řapíky jsou bezkřídlé až úzce křídlaté, dlouhé do 2cm. Kvete samostatnými květy nebo ve svazečcích, poupata načervenalá, kalich pohárkovitý, 4 - 5tilaločný, korunní lístky bílé, na bázi a na vnější straně načervenalé, podlouhlé, dlouhé 1,5 - 2cm a v počtu 5 - 8ks. Plody jsou eliptické, soudkovité nebo vejčité bobule délky6 - 15cm v barvě bleděžluté, žlutozelené nebo žluté, dužina žlutá, kyselá, povrch drsný a obsahuje vejčitá špičatá semena. Existují vnitrodruhové taxony:

CitrusLimon.jpg
681 x 908 px
352.13 kB CitrusLimon2.jpg
681 x 908 px
310.98 kB CitrusLimon3.jpg
1024 x 768 px
114.49 kB CitrusLimon4.jpg
1024 x 768 px
359.66 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: C. aurantium subsp. bergamia, C. aurantium var. bergamia, C. medica f. limon, C. medica subsp. limonia, C. medica var. limon, C. medica var. limonum, C. x aurantium subsp. bergamia, C. x aurantium var. mellarosa, C. x bergamia, C. x bergamia subsp. mellarosa, C. x bergamota, C. x limodulcis, C. x limonelloides, C. x limonia, C. x limonia var. digitata, C. x limonum, C. x medica subsp. limonum, C. x medica var. limonum, C. x mellarosa, C. x meyeri, C. x vulgaris, Limon x vulgaris

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Citrus

Roste v tropech nebo subtropech v podobě stálezeleného nebo opadavého keře až stromu. Mladé větve jsou trnité, hranaté až zploštělé. Listy vyrůstají střídavě, jsou kožovité, jednoduché, celokrajné až pilovité nebo vroubkované a řapíky jsou prakticky křídlaté. Kvete bílými samostatnými květy anebo v hroznech nebo vrcholících, jsou oboupohlavné nebo samčí, kalich je pohárkovitý, 4 - 5tilaločný a má (4 -) 5 (i 8) korunních lístků. Plodem je kulovitá až podlouhlá bobule s obvejčitými zploštělými semeny.

Citrusům vyhovuje přes léto teplo a dostatek vláhy. Na zimu by se podle jednoho názoru měly přesunout do chladného skleníka do teplot blížící se k 5°C, jiné názory tvrdí, že takovýto pokles teploty není nutný.

Aby jste se dočkaly chutných velkých plodů, musí se semenáčky vypěstované ze semínek roubovat. Roubování se provádí tak, že podnož uříznete ve výšce asi 20cm, kde by měla mít tloušťku asi 3 - 4mm a odstraníte zbývající listy. Konec rozřízněte v půlce do hloubky 1,5 - 2cm. Listy na roubu z plodící rostliny zkraťte na 1/3 (kvůli snížení odparu vody), konec stonku seřízněte do tvaru V a vsuňte do rozřízlého konce podnože. Celek stáhněte průsvitnou umělohmotnou páskou a potřete štěpařským voskem. Zalejte substrát a celek vsuňtě do PET-lahve s odříznutým dnem. Docílíte tak požadovaného vlhkého prostředí. Ponechte v tomto stavu, dokud se neobjeví rašící lístky. K množení se mohou kromě semen používat i řízky se 3 - 5ti očky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020