zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 134x

Ovoce : Magnoliopsida / Sapindales / Rutaceae / Citrus

Citrus reticulata (Mandarinka obecná/Mandarinkovník sladký)

Pochází z Číny nebo Japonska. Patří mezi stálezelené keře až stromy. Dorůstá výšky až 7,5 (i 8)m. Větve bývají zpravidla beztrnné. Střídavé listy mají eliptický nebo kopinatý tvar, kožovitý tmavězelený povrch s téměř neznatelnými pilovými výstupky na kraji, délku 5 - 7 (i 13)cm, šířku 2 - 3(i 5)cm a řapíky je úzce křídlatý, článkovaný a dlouhý 7mm. Kvete drobnějšími bílými květy v paždí listů samostatně nebo ve svazečcích, kalich je asymetricky 3 - 5tilaločný, korunní lístky jsou dlouhé do 1,5cm a má 20 - 25 tyčinek. Plody jsou zploštěle kulovité, žluté až oranžové, načervenalé nebo červené, kulovité nebo zploštěle kulovité, průměru 5 - 6 (i 10)cm, kůra je na rozdíl od ostatních citrusu od dužiny téměř oddělena, sladká dužina je oranžová a semena bývají vejčitá a špičatá.

Vyhovuje ji vlhko a vysoká teplota.

Množí se semeny.

CitrusReticulata.jpg
638 x 850 px
65.89 kB CitrusReticulata2.jpg
720 x 540 px
81.79 kB CitrusReticulata3.jpg
540 x 720 px
70.25 kB CitrusReticulata4.jpg
540 x 720 px
155.82 kB CitrusReticulata5.jpg
720 x 540 px
84.13 kB CitrusReticulata6.jpg
540 x 720 px
90.43 kB CitrusReticulata7.jpg
600 x 800 px
325.92 kB

Synonyma: C. aurantium f. deliciosa, C. aurantium subsp. suntra, C. aurantium var. tachibana, C. chrysocarpa, C. crenatifolia, C. crenatifolia var. lycopersiciformis, C. daoxianensis, C. deliciosa, C. depressa, C. erythrosa, C. himekitsu, C. koozi, C. lycopersiciformis, C. madurensis var. deliciosa, C. mangshanensis, C. nippokoreana, C. nobilis var. deliciosa, C. nobilis var. major, C. nobilis var. spontanea, C. nobilis var. tachibana, C. nobilis var. vangasy, C. otachihana, C. papillaris, C. papillaris var. chrysocarpa, C. ponki, C. poonensis, C. reticulata subsp. deliciosa, C. reticulata subsp. tachibana, C. reticulata subsp. unshiu, C. reticulata var. austera, C. reticulata var. chrysocarpa, C. succosa, C. suhuiensis, C. sunki, C. tachibana, C. tangerina, C. tankan, C. tankan f. haili, C. unshiu, C. vangasy, C. x aurantium f. deliciosa, C. x aurantium var. tachibana, C. x nobilis var. deliciosa, C. x nobilis var. koozi, C. x nobilis var. papillaris, C. x nobilis var. ponki, C. x nobilis var. poonensis, C. x nobilis var. sunki, C. x nobilis var. unshiu

Popis rodu Citrus

Roste v tropech nebo subtropech v podobě stálezeleného nebo opadavého keře až stromu. Mladé větve jsou trnité, hranaté až zploštělé. Listy vyrůstají střídavě, jsou kožovité, jednoduché, celokrajné až pilovité nebo vroubkované a řapíky jsou prakticky křídlaté. Kvete bílými samostatnými květy anebo v hroznech nebo vrcholících, jsou oboupohlavné nebo samčí, kalich je pohárkovitý, 4 - 5tilaločný a má (4 -) 5 (i 8) korunních lístků. Plodem je kulovitá až podlouhlá bobule s obvejčitými zploštělými semeny.

Citrusům vyhovuje přes léto teplo a dostatek vláhy. Na zimu by se podle jednoho názoru měly přesunout do chladného skleníka do teplot blížící se k 5°C, jiné názory tvrdí, že takovýto pokles teploty není nutný.

Aby jste se dočkaly chutných velkých plodů, musí se semenáčky vypěstované ze semínek roubovat. Roubování se provádí tak, že podnož uříznete ve výšce asi 20cm, kde by měla mít tloušťku asi 3 - 4mm a odstraníte zbývající listy. Konec rozřízněte v půlce do hloubky 1,5 - 2cm. Listy na roubu z plodící rostliny zkraťte na 1/3 (kvůli snížení odparu vody), konec stonku seřízněte do tvaru V a vsuňte do rozřízlého konce podnože. Celek stáhněte průsvitnou umělohmotnou páskou a potřete štěpařským voskem. Zalejte substrát a celek vsuňtě do PET-lahve s odříznutým dnem. Docílíte tak požadovaného vlhkého prostředí. Ponechte v tomto stavu, dokud se neobjeví rašící lístky. K množení se mohou kromě semen používat i řízky se 3 - 5ti očky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020