zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 8x

Ovoce : Magnoliopsida / Sapindales / Rutaceae / Citrus

Citrus cavaleriei

Roste v Číně v podobě stromu nebo keře. Dorůstá výšky 1 - 10m. Větve jsou prakticky holé, trny jsou rovné a silné, na fertilních větvích menší. Listy jsou eliptické až kopinaté, drobně pilovité či vroubkované, zakulacené, dlouhé 2 - 8cm, široké 0,7 - 4,5cm a řapíky jsou 1 - 3x delší čepele. Kvete po 1 - 9ti ks, mají průměr 3 - 3,5cm, poupata světle růžovofialovočervená, eliptická, kalich je 5tilaločný, mají 4 - 5 korunních lístků v barvě bílé nebo růžové, délky 1 - 1,8cm, šířky 5 - 8mm a 16 - 30 tyčinek. Plody jsou žluté, eliptické dlouhé 3 - 5cm, široké 4 - 6cm anebo hruškovité délky 9 - 10cm, šířky 7 - 12cm a obsahují velká tlustá semena délky do 2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. hongheensis, C. ichangensis, C. macrosperma, C. x aurantium subsp. ichangensis

Popis rodu Citrus

Roste v tropech nebo subtropech v podobě stálezeleného nebo opadavého keře až stromu. Mladé větve jsou trnité, hranaté až zploštělé. Listy vyrůstají střídavě, jsou kožovité, jednoduché, celokrajné až pilovité nebo vroubkované a řapíky jsou prakticky křídlaté. Kvete bílými samostatnými květy anebo v hroznech nebo vrcholících, jsou oboupohlavné nebo samčí, kalich je pohárkovitý, 4 - 5tilaločný a má (4 -) 5 (i 8) korunních lístků. Plodem je kulovitá až podlouhlá bobule s obvejčitými zploštělými semeny.

Citrusům vyhovuje přes léto teplo a dostatek vláhy. Na zimu by se podle jednoho názoru měly přesunout do chladného skleníka do teplot blížící se k 5°C, jiné názory tvrdí, že takovýto pokles teploty není nutný.

Aby jste se dočkaly chutných velkých plodů, musí se semenáčky vypěstované ze semínek roubovat. Roubování se provádí tak, že podnož uříznete ve výšce asi 20cm, kde by měla mít tloušťku asi 3 - 4mm a odstraníte zbývající listy. Konec rozřízněte v půlce do hloubky 1,5 - 2cm. Listy na roubu z plodící rostliny zkraťte na 1/3 (kvůli snížení odparu vody), konec stonku seřízněte do tvaru V a vsuňte do rozřízlého konce podnože. Celek stáhněte průsvitnou umělohmotnou páskou a potřete štěpařským voskem. Zalejte substrát a celek vsuňtě do PET-lahve s odříznutým dnem. Docílíte tak požadovaného vlhkého prostředí. Ponechte v tomto stavu, dokud se neobjeví rašící lístky. K množení se mohou kromě semen používat i řízky se 3 - 5ti očky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020