zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 35x

Tropické byliny : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Coleus

Coleus xanthanthus

Roste v Číně v podobě keře. Dorůstá výšky 50cm. Kmínky jsou na konci žlutohnědě plstnaté. Listy jsou vejčité, ochlupené, zašpičatělé, vroubkované, dlouhé 3 - 5cm, široké 1,5 - 2,4cm, báze zakulacená a řapíky jsou dlouhé 0,4 - 1cm. Květenstvím je terminální i úžlabní lata s vejčitými listeny o délce 4mm, šířce 2mm, vlastní květy jsou zvonkovité, kalich dlouhý 2,5mm, má 2 pysky, 3 laloky, koruna je žlutá, dlouhá 1cm, horní pysk má 4 laloky a stopka má délku 1 - 2mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Coleus

Pochází z tropické Afriky, Asie i Austrálie. Roste podobě byliny nebo keře. Svým příslušenstvím k čeledi hluchavkovitým svým vzhledem připomíná kopřivu. Listy jsou řapíkaté, zubaté, vroubkované nebo až zastřihované. Kvete drobnými modrými až modrofialovými květy v 6ti až mnohočetném lichopřeslenu, klasu, hroznu či latě, vlastní květy mají zvonkovitý tvar s 5ti zuby, koruna má 2pysky (horní 3 - 4 laločný) a 4 tyčinky.

Pokud nechcete rostlinu příliš vysilovat, můžete nasazené květy vyštipovat. Potřebuje teplo. Bohatý keřík vytvoříte zaštipováním stonků. Přezimuje při teplotách 15 - 20°C. Vyhovuje ji úradná propustná trvale mírně vlhká půda. Pravidelně hnojíme 1x za 14 dní. Při nedostatku světla listy ztrácejí svoje pestré vybarvení, ale některé kultivary nesmí přijít na přímé polední slunce.

Množí se řízky nebo semeny čočkovitého tvaru.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Lamiaceae (Hluchavkovité)

Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019