zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 674x

Kaktusy : Magnoliopsida / Caryophyllales / Cactaceae / Echinocactus

Echinocactus platyacanthus

Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Copiapoa macracantha, E. arachnoideus, E. aulacogonus, E. aulacogonus var. diacopaulax, E. edulis, E. ghiesbreghtianus, E. grandis, E. grandis f. polycormus, E. grandis subsp. polycormus, E. helophorus, E. helophorus var. laevior, E. helophorus var. longifossulatus, E. ingens, E. ingens f. aulocogonus, E. ingens f. helophorus, E. ingens f. saltillensis, E. ingens f. viznaga, E. ingens var. grandis, E. ingens var. helophorus, E. ingens var. saltillensis, E. ingens var. subinermis, E. ingens var. viznaga, E. irroratus, E. karwinskii, E. macracanthus, E. minax, E. minax var. laevior, E. oligacanthus, E. palmeri, E. platyacanthus f. grandis, E. platyacanthus f. visnaga, E. platyacanthus var. palmeri, E. platyceras, E. platyceras var. laevior, E. platyceras var. minax, E. saltillensis, E. tuberculatus, E. tuberculatus var. spiralis, E. viznaga, Echinofossulocactus helophorus, Echinofossulocactus helophorus var. longifossulatus, Echinofossulocactus karwinskianus, Echinofossulocactus macracanthus, Echinofossulocactus platyceras

Do substrátu doporučuji použít:
Agroperlit
za 5,00 Kč s DPH.

Popis rodu Echinocactus

cenikceny již od 15,00 Kč s DPH

Pochází z jihu Severní Ameriky, střední Ameriky a sever Jižní Ameriky.

Vyhovuje mu dostatek rozptýleného světla. Jako substrát můžeme použí buď směs pro kaktusy nebo si ji můžeme vytvořit sami ze stejného podílu listovky, drnovky, rašeliny, písku a štěrku. Přezimují při teplotách 5 - 10°C.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Cactaceae (Kaktusovité)

Pro Čechy je to velmi známá čeleď, přestože u nás kaktusy nerostou. Také mezi významnými botaniky-kaktusáři se vyskytuje jedno české jméno a to Alberto Vojtěch Frič 1882 - 1944 (o jeho cestách vyšel také komix v ABC v rámci cyklu Lovci zelených pokladů). Mnoho evropských sbírek je založeno na semenech dovezených českými dělníky, kteří do Ameriky jezdily na montáže. Některé druhy byly dokonce díky těmto zásilkám zachráněny před vyhynutím. Podle různých taxonomických pojetí existuje 120 - 220 rodů.

Název pochází z řečtiny. Vyskytují se především v Jižní a Severní Americe. Díky lidem se však rozšířily na všechny kontinenty. Patří mezi sukulenty. Většině z nich vyhovuje prostředí polopouště a stepy. Méně pak pouště a 1/20 dokonce na deštné pralesy s druhy epifyticky rostoucími na stromech, kterým vyhovuje rosení - např. Rhipsalis (Věšák). Z westernů lidi znají hlavně veliké několikametrové obry. Většina druhý ale nepřerůstá výšku 20cm. Celkový rozptyl je pak od 5mm po 15m. Vysoké druhy pak slouží často ptákům pro vybudování si hnízda jako náhražka dutin ve stromech. Člověk kaktusy kromě okrasné hodnoty využívá také v potravinářském průmyslu zejména k výrobě alkoholických i nealkoholických nápojů.

Typickým znakem kaktusu je areola, což je zakrnělá postranní větev. Listy jsou pak přetvořené v trny, které slouží jednak k odrazení zvířat k jejich poškození, ale vytvářejí také alespoň nějaký stín. Druhy které naopak rostou ve vysokých polohách jsou ochlupené. Povrch (kutikula) je velmi tuhý, aby dokázal odolávat ostrému sluníčku a teplu a zabraňoval tak odpařování vody. Květy jsou u kaktusů obzvláště krásné. Mohou nabývat různých barev. Například rod Mammillaria je známý tím, že květy vyrůstají na koncích stonků kolem dokola ve věnečcích. Dále asi každý bude znát vánoční kaktus.
Podle místa výskytu vyplývá, že většině kaktusů vyhovuje mírná zálivka, dobře propustný písčitý substrát (je ovšem nutné do něj dodávat minerály v hnojivu) a plné slunce. Na zimu snížit teplotu na 5 - 10°C a nezalévat vůbec. Tato fáze je většinou nutná k tomu, abyste rostliny donutily ke květu.

Množí se drobnými semeny nebo řízkováním. Oblíbené je také roubovaní. (Komerčně nabízené roubovance se mi zdají být ovšem kýčovité, což prezentuji čistě jako můj osobní názor.)

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020