zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 105x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Ericales / Lecythidaceae

Couroupita (Kuroupita/Lončatník)

Pochází z tropické Jižní Ameriky. Listy vytváří v přeslenech na koncích větví. Kvete na nízko položených větvích v převislém hroznu nebo latě dlouhé i 3m. Plody jsou kulaté, s částečně dřevnatějícím povrchem.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Couroupita guianensis (Kuroupita guajanská/Dělový strom/Lončatník guyanský)

Pochází z tropické Jižní Ameriky. Dorůstá výšky až 30 (i 35)m, z čehož kmen tvoří asi 1/2. Listy vyrůstají střídavě, jsou dlouhé do 30cm, eliptického, kopinatého až obvejčitého tvaru. Opadají několikrát do roka, jsou umístěny na koncích větví v přeslenech, okraj je zubatý, jsou lesklé a tuhé. Vytvářejí se na vysoko posazené koruně. Kmen je ve spodní části opatřen mnoha zkrácenými propletenými květvičkami bez listů. Naopak místo nich se vytvářejí červenorůžové květy o velikosti 6 - 10cm, tyčinky vytvářejí kompaktní zploštělý útvar. Květy opylují netopýři, které láká nasládlou vůní. Plod je kulatý, hnědý, o velikosti 15 - 25cm opatřený neotevírajícím se víčkem. Vnitřní bílá dužina nepříjemně zapáchá. Semena jsou čočkovitá o velikosti 1 - 1,5cm.

Vyhovuje ji plné slunce, teplo a vysoká vzdušná vlhkost.

CouroupitaGuianensis.jpg
696 x 928 px
482.82 kB CouroupitaGuianensis2.jpg
551 x 980 px
293.25 kB

Synonyma: C. acreensis, C. antillana, C. froesii, C. guayanensis var. surinamensis, C. idolica, C. membranacea, C. peruviana, C. saintcroixiana, C. surinamensis, C. venezuelensis, Lecythis bracteata, Pekea couroupita

Couroupita nicaraguarensis

Pochází z tropické Jižní Ameriky. Dorůstá výšky až 50m. Listy vyrůstají ve svazcích po 12 - 18ks. Mají obkopinatý tvar s tupou špičkou, délku 11 - 30cm a šířku 4 - 8,5cm. Kvete v hroznech květy o průěmru 3,5 - 4,5cm. Plody mají délku 11 - 13cm a šířku 10 - 16cm. Patří mezi vzácné rostliny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. cutteri, C. darienensis, C. magnifica, C. odoratissima, C. parviflora, Lecythis nicaraguerensis

Couroupita subsessilis

Pochází ze západní a střední Amazonie. Dorůstá výšky až 55m. Listy vyrůstají po 9 - 40ks ve svazečcích. Mají úzký obkopinatý tvar se zaobleným nebo tupým koncem, délku 7,5 - 26cm a šířku 2,5 - 7,5cm. Kvete v hronzu na větších větvích nebo i přímo na kmeni květy o průměru 2 - 3cm v barvě bílé nebo žluté.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. amazonica, C. elata


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019