zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 43x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Malpighiales / Hypericaceae

Cratoxylum

Pochází z tropické Asie. Roste v podobě stálezeleného nebo opadavého stromu nebo keře. Větve jsou v mládí zploštělé. Listy jsou vstřícné (i téměř vstřícné), celokrajné, přisedlé nebo řapíkaté, zpravidla s průsvitnými žláznatými tečkami a mohou mít černé žlázy. Květenství je vrcholové, hroznovité, vrcholičnaté nebo latnaté anebo květy vyrůstají i samostatně, jsou 5tičetné, oboupohlavné, kališní lístky kožovité, vytrvalé, s podélnými světlými nebo černými žláznatými proužky či tečkami, korunní lístky jsou červené, růžové nebo bílé, někdy naoranžovělé či nazelenalé, s červenými nebo černými žláznatými tečkami nebo proužky, opadavé až téměř vytrvávající. Plodem je dřevnatá tobolka s válcovitými až vejčitými semeny a křídly. Na bázi kmene vylučuje žlutou pryskyřičnatou tekutinu.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Cratoxylum arborescens

Roste na Myanmaru, Sumatře, Malajsku a Borneu v podobě stálezeleného stromu. Dorůstá výšky až 45 (i 60)m při průměru kmene do 1,2m. Borka je šupinatá a načervenalé. Listy jsou obvejčité až eliptické, špičaté, zpravidla kožovité, dlouhé 5 - 15cm, široké 2 - 6cm, báze klínovitá a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1cm. Květenstvím je bohatá terminální pyramidální lata, vlastní květy mají 1,5 - 3mm stopku, kališní lístky jsou dlouhé 3,5 - 6mm, široké 2 - 4,5mm, korunní lístky jsou tmavěčervené (i oranžové či bílé), dlouhé 4,5 - 7mm, široké 2,5 - 5mm. Plodem je válcovitá tobolka délky 7 - 9mm, šířky 4mm a obsahuje 10 - 18 semen délky 5mm a šířky 0,8mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. arborescens var. miquelii, C. cuneatum

Cratoxylum cochinchinense

Roste v Číně, Indonésii, Myanmaru, Filipínách, Malajsii, Thajsku a Vietnamu v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky 1,5 - 15 (i 30)m při průměru kmene do 65cm. Borka je šedožlutá až šedohnědá. Listy jsou eliptické až kopinaté, zelené, špičaté, dlouhé 3 - 11cm, široké 1 - 4cm, spodní strana je šedozelená, báze tupá až klínovitá, žilnatinu tvoří 8 - 12 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 5mm. Květenstvím je 1 - 5tičentý vrcholík, vlastní květy mají 1 - 3mm stopku, průměr 1 - 1,5cm, kališní lístky podlouhlé, dlouhé 5 - 7mm, široké 2 - 5mm, korunní lístky červené až růžové, žlutorůžové nebo oranžové, obvejčité, dlouhé 0,5 - 1cm a široké 2 - 5mm. Plodem je hnědá eliptická až mírně válcovitá tobolka délky 0,8 - 1,2cm, šířky 4 - 5mm obsahující 5 - 8 semen délky 6 - 8mm a šířky 2 - 3mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. biflorum, C. chinense, C. hypoleuca, C. lanceolatum, C. ligustrinum, C. myrtifolium, C. petiolatum, C. polyanthum, C. polyanthum var. ligustrinum, C. wightii, Elodes chinensis, Hypericum biflorum, Hypericum cochinchinense, Oxycarpus cochinchinensis, Stalagmites erosipetala

Cratoxylum formosum

Roste v Číně, Kambodži, Indonésii, Laosu, Myanmaru, Malajsii, Filipínách, Thajsku a Vietnamu v podobě opadavého keře nebo stromu. Dorůstá výšky 3 - 6 (i 35)m. Kmen je ve spodní části trnitý. Listy jsou eliptické, podlouhlé nebo obvejčité, zelené, tupé nebo zašpičatělé, dlouhé 4 - 14cm, široké 1 - 7cm, báze zakulacená nebo klínovitá, žilnatinu tvoří 8 - 10 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 1,5cm. Květenstvím je (1 -) 5 - 8mičentý vrcholík, vlastní květy mají 0,3 - 1,5cm stopku, průměr 1,3cm, kališní lístky eliptické až kopinaté, dlouhé 4 - 6mm, široké 2 - 4mm, korunní lístky bílé, růžové nebo červené (i narůžovofialovělé), obvejčité, dlouhé 0,7 - 1,7cm aa široké 3 - 7mm. Plodem je tmavěhnědá podlouhlá tobolka délky 0,6 - 1,6cm obsahující 7 - 17 obkopinatých semen délky 6 - 7,5mm a šířky 2 - 4mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. prunifolium, Elodes formosa

Cratoxylum glaucum

Roste v Malajsku a na Borneu v podobě stálezeleného stromu. Dorůstá výšky do 25m při průměru do 45cm. Borka je šupinatá, hnědočervená. Listy jsou eliptické, tupé nebo špičaté, zpravidla i hrotité až zakulacené, kožovité, dlouhé 2 - 10cm, široké 1 - 5cm, báze klínovitá, spodní strana nasivělá a řapíky jsou dlouhé 2 - 3mm. Květenství je terminální, válcovité až kuželovité, vlastní květy mají 1 - 3mm stopku, kališní lístky jsou dlouhé 3 - 6mm, široké 2,5 - 5mm, korunní lístky jsou červené až tmavěčervené, dlouhé 6 - 8mm a široké 4 - 5mm. Plodem je válcovitá tobolka délky 0,75 - 1cm, šířky 3 - 4mm, obsahující 4 - 8 podlouhlých semen délky 5 - 6mm a šířky 1mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. microphyllum, C. polystachyum, C. procerum

Cratoxylum maingayi

Roste v Myanmaru, Kambodži, Vietnamu, Sumatře, Malajsku a Borneu v podobě opadavého nebo poloopadavého keře nebo stromu. Dorůstá výšky až 20 (i 35)m při průměru kmene do 10cm. Borka je drobně šupinatá, tmavě šedohnědá. Listy jsou eliptické až podlouhlé, zašpičatělé nebo zakulacené, dlouhé 2 - 9cm, široké 1 - 4,5cm a báze je klínovitá. Květenství je 1 - 4četné, vlastní květy mají 2 - 8mm stopku, kališní lístky délky 2,5 - 5mm, šířky 1 - 3mm, korunní lístky bílé nebo růžové, dlouhé 0,6 - 1,2cm a široké 2 - 5mm. Plodem je tobolka délky 0,6 - 1,5cm, šířky 3 - 6mm a obsahuje 5 - 6 podlouhlých až obkopinatých semen délky 6 - 7mm a šířky 1,5 - 2mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. acuminatum, C. harmandii, C. parvifolium, C. subglaucum, C. thorelii

Cratoxylum sumatranum

Roste na Sumatře, Jávě, Borneu, Sulawesi, Filipínách a Malých Sundách v podobě opadavého nebo polostálezeleného keře či stromu. Dorůstá výšky do 35m při průměru kmene do 80cm. Borka se odlupuje v pruzích a je tmavěhnědá. Listy jsou eliptické až mírně vejčité, zakulacené nebo špičaté, dlouhé 4 - 18cm, široké 2 - 7cm, báze prakticky srdčitá až zakulacená či zúžená a řapíky jsou dlouhé max. 1,5cm. Květenstvím je olistěná zpravidla větvená lata, vlastní květy mají 1,5 - 5mm stopku, kališní lístky jsou dlouhé 2 - 6,5mm, široké 3 - 4,5mm, korunní lístky jsou tmavěčervené až hnědočervené, na bázi světlezelené, dlouhé 4 - 9mm a široké 1,5 - 4mm. Plodem je válcovitá tobolka délky 0,7 - 1cm, šířky 3 - 5mm a obsahuje 3 - 10 obkopinatých až podlouhlých semen délky 5 - 7,5mm a šířky 1,5 - 2mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. arboreum, C. clandestinum, C. floribundum, C. hornschuchii, C. hypericinum, C. racemosum


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020