zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 12x

Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Crepis

Crepis paludosa (Škarda bahenní)

Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 30 - 80cm. Spodní listy mají chobotnatý tvar, horní kopinaté s půlkruhově vykrajovaným okrajem. Kvete žlutými květy o průměru 1,5 - 2,5cm v úborech v latě na konci stonku. Po odkvětu vytváří žlutobílý chmýr.

Vyhovují mu horské, případně alpínské louky a nivy s vyšší vlhkostí s rašelinovou nebo hlinitou strukturou v polostínu.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Aracium paludosum, Barkhausia paludosa, C. caucasica, C. glabra, C. rumicifolia, Geracium paludosum, Hieracium paludosum, Soyeria paludosa

Popis rodu Crepis

Najdou se zde jednoletky i trvalky. Pochází ze severní polokoule a tropické Afriky. Lodyha je v horní části větvená. Kvete žlutými květy podobnými Smetánce. Plodem je semeník se semeny v nažkách s bílým chmýrem.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019