zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 119x

Tropické keře : Magnoliopsida / Malpighiales / Euphorbiaceae / Croton

Croton persimilis

Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. boragatch, C. elaeocarpifolius, C. oblongifolius, C. roxburghii, C. virbalae, Oxydectes oblongifolia, Oxydectes persimilis

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Croton

Existuje na 1300 druhů, např. jen na Madagaskaru roste 146 endemitů. Roste v tropech a subtropech celého světa v podobě keře nebo stromu (i polokeře či liány). Může být oboupohlavný a jednodomý nebo jednopohlavný a dvoudomý, zpravidla hvězdicovitě ochlupený. Při poranění roní čirý nebo načervenalý latex. Palisty jsou někdy opadavé. Listy jsou střídavé až prakticky přeslenité či spirálovité, jednoduché, celokrajné nebo zoubkované, výjimečně laločnaté. Květenství může být terminální nebo úžlabní, hroznovité nebo klasnaté, zpravidla jsou samičí květy pod samčími, samčí mají 4 - 6 kališních lístků a max. 5 (i 6) korunních lístků, min. 5 tyčinek, samičí květy jsou menší, kališních lístků mají 4 - 10ks, korunních max. 5ks. Plodem je pukavá 3laločná tobolka obsahující hladká eliptická semena.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Euphorbiaceae (Pryšcovité)

Zahrnuje asi 300 rodů a na 7500 druhů. Centra druhové diversity jsou v jihovýchodní Asii a tropické Americe. Taxonomie této čeledi je velmi složitá. Podrobnější informace v angličtině můžete zjistit na http://en.wikipedia.org/wiki/Taxonomy_of_the_Euphorbiaceae . Pryšce jsou typické tím, že roní jedovaté bílé mléko zvané latex.

Rostliny mohou být jedno- i dvoudomé. Většina z nich jsou byliny (včetně sukulentů), ale některé, zejména tropické, jsou stromy nebo keře. Listy mohou být střídavé, protistojné (málokdy) a i s palisty (degradované na vlásečnice nebo ostny). Většinou jsou jednoduché. V případě složených pak mají vždy dlanitý tvar, nikdy zpeřený. Květy tvoří složitá květenství - větve vytvářejí lichookolík, listeny přeslen. Plodem je pak tobolka, občas bobule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020