zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 77x

Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae

Cryptostegia

cenik ceny již od 20,00 Kč s DPH

Existují 3 druhy. Pochází z tropické Afriky a Madagaskaru. Dokážou dorůst délky až 15m. Jedná se o dřevnatějící stálezelené liány. Při poranění roní jedovatý bílý latex. Listy jsou oválné, vstřícné, tmavězelené. Délka dosahuje 6 - 10cm a šířka 3 - 5cm. Kvete bílými nebo růžovými až červenofialovými květy v létě po období dešťů.

Množí se semeny.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Cryptostegia grandiflora

Pochází z jihozápadu Madagaskaru, ale byla zavlečena i do Austrálie, Karibiku, východní Afriky, Mauricius, Indie, Indonésie, USA, Fidži a Novou Kaledonii. Jedná se o dřevnatou liánu. Jako keř doroste výšky 2m, ale jako liána až 30m. Čepel je eliptická s klínovitou bází a špičkou na konci, povrch je kožovitý, žilnatinu tvoří 11 - 13 žilek, délka dosahuje 10cm a šířka 5cm. Řapíky mají délku 0,7 - 2,1cm. Kvete světlerůžovými květy s tmavším hrdlem po konci období dešťů. Na délku měři 6cm a v průměru mají 5 - 8,8cm. Okvětní lístky jsou široce kopinaté a zašpičatělé, dlouhé 1,5cm. Květenství je ochlupené. Plodem je měchýřek délky 11 - 12cm a průměru 2 - 3,5cm.

Pokud má vhodné podmínky, dokáře vyrůst za 1 měsíc i 5m. Vyskytuje se v pásmech s bohatým obdobím dešťů.

Množí se semeny.

CryptostegiaGrandiflora.jpg
1024 x 768 px
296.18 kB

Synonyma: C. grandiflora var. tulearensis, Nerium grandiflorum

Cryptostegia madagascariensis

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Pochází z Madagaskaru. Jedná se o popínavou rostliny. Listy mají eliptickou čepel s uťatou bází, žilnatina je tvořená 14 - 16ti žiklami, délka dosahuje 7cm a šířka 5cm. Řapíky jsou dlouhé 0,4 - 1,7cm. Květy mají zvonkovitý tvar délky 3 - 4cm a průměru 5 - 6cm. Trubka má délku 1,2 - 1,3cm a průměr 6 - 7mm. Okvětní lístky jsou kopinatě vejičté, dlouhé 2,4 - 2,5cm. Vykvétají na 5 - 7mm stopce v barvě světlerůžové. Plodem je měchýřek délky 7,5 - 8cm a průměru 3 - 4cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. glaberrima, C. madagascariensis var. glaberrima, C. madagascariensis var. septentrionalis


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019